Silivri’de köylüler taş ocağı protestosu için toplandı

Silivri, Danamandıra Köyü’nde yaşamakta olan bir grup, İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde taş ocağı için eylem yaptı.


Silivri’de köylüler taş ocağı protestosu için toplandı

Çoğunluğunu kadınların yarattığı Silivri, Danamandıra Köyü sakinleri, Beşiktaş’ta bulunan İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde, köylerinin yakınında bulunan taş ocağında kuralsız patlamalar yapıldığı iddiasıyla eylem yaptı.

Otobüsle geldiler

Silivri’den Beşiktaş’a otobüsle gelen köylüler, “Temiz hava istiyoruz”, “Taş ocakları köyümüzü rehin aldı”, “Kamyon gürültüsü değil, kuş sesi işitmek istiyoruz” yazılı pankartlar taşıdı. Köylüler “Danamandıra’da taş ocağı istemiyoruz” yazılı pankart açıp “Köyümüzde taş ocağı istemiyoruz” biçiminde slogan attı.

“Köyümüzde, dağ, taş, toprak, bağ, bahçe, hayvancılık, hiçbir şey kalmadI”

Danamandıra Köyü sakini Hatice Başpınar, taş ocaklarından şikayetçi olduklarını söyleyerek, “10 yıldır çalışıyorlar ama 4 yıldır çekilmez hale geldiler. Köyümüzde, dağ, taş, toprak, bağ, bahçe, hayvancılık hiçbir şey kalmadı. Tarlalarımızı ekip dikemiyoruz, çocuklarımız parka, okula gidemiyor. Her taraf toz, toprak, çamur, çamaşırlarımızı asamıyoruz. Bir şeyler ekip dikemiyoruz, çiftçilik öldü” şeklinde konuştu.

Grup ismine basın açıklamasını Danamandıra’da çiftçilikle uğraşan Ercan Erdoğan yaptı. Erdoğan, “Dinamitle patlatılan yerlerde uçurumlar var. Bunlar sebebiyle hayvanların ve insanların can güvenliği yok. Hiçbir önlem bulunmamakta. Dinamitler kontrolsüz biçimde patlatılıyor. Her yer toz, toprak, arkasından sulama da yapılsa toz bulunmakta” şeklinde konuştu. Grup protesto gösterisinin sonrasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne şikayet dilekçesi verdi.

İlginizi Çekebilir
Sendikası ile MESS anlaşamayınca binlerce işçi eyleme başladı!

Sendikası ile MESS anlaşamayınca binlerce işçi eyleme başladı!

Türk Metal Sendikası ile MESS arasında anlaşma sağlanamamasından dolayı binlerce işçinin meydanlardaki eylemi devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz