Sis ve yağmurdan faydalanan savaş uçakları bomba yağdırdı!

Zeytin Dalı Harekâtının yedinci gününde bölgedeki sağanak yağış ve sis sebebiyle Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçakları daha etkin bir biçimde görevlerini yaptı.


Sis ve yağmurdan faydalanan savaş uçakları bomba yağdırdı!

Kötü hava şartlarından dolayı ağırlaşan Zeytin Dalı harekâtında önceki gece Türk savaş uçakları yoğun bombardıman yaptı. Bandırma 6. Ana Jet Üssü’nde konuşlu gündüz ‘Kartal’ gece ‘Yarasa’ olarak isimlendirilen 161. filo ile Diyarbakır’daki ‘Pars’ filo olarak bilinen 181. filo, Afrin’de PYD/PKK hedeflerini bombaladı. Lantirn (Gece Alçak İrtifa Seyrüsefer ve Hedefleme Kızılötesi Işını) sistemine sahip uçaklar, önceden Özel Güçler ile insansız hava araçlarının işaretlediği hedefleri vurdu.

30 metreden vurabiliyor

Hürriyet gazetesinde yer verilen habere göre F-16’lar, Lantirn’lerle zifiri karanlıkta engebeli araziler üstünde bile 30 metre yükseklikten uçarak işaretli hedefleri vurabiliyor. TSK’nın dünkü yazılı açıklamasında “PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerinin sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 23 hedef imha edilmiştir. Harekâta katılan 13 uçak emniyetle üslerine dönmüşlerdir” denildi. Burseya Dağı gibi terör örgütünün tünellerinin bulunduğu Darmık Dağı’nın karşısındaki PYD/ PKK mevzileri de dün savaş uçakları tarafından imha edildi. Karadan Fırtına obüsleri ile de mevziler ateş altına alındı. Kilis Gülbaba Karakolu yakınlarında tespit edilen hedefler de bombalandı.

En az 343 terörist etkisiz hale getirildi

TSK’nın açıklamasında, bölgeden elde edilen bilgilere göre en az 343 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü üyesinin etkisiz hale getirildiğinin belirlendiği de vurgulandı. Aynı kaynaklar, kötü hava şartlarına karşın Fırtına obüslerinin terörist mevzileri vurmaya devam ettiğini, sağanak yağmur sebebiyle bataklığa dönen arazide tank ve öbür zırhlı araçların ilerlediğini, bugünden itibaren bölgede hava şartlarının düzelmesinin beklendiğini söylediler.

TSK açıklamasında, “Harekâtın planlama ve icrasında yalnızca teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir” vurgusu yapıldı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Afrin’de o köyde YPG’li teröristlerden temizlendi!

Afrin’de o köyde YPG’li teröristlerden temizlendi!

TSK ve ÖSO, Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin'in kuzeybatısında bulunan Ali Bekki köyünü ele geçirdi. Köyde yakalanan YPG'li teröristin resimleri yayınlandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz