Siverek’te bir köy kuduz yüzünden karantinaya alındı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Taban kırsal mahallesinde, iki çocuk bir köpek tarafından saldırıya uğradı. Köpeğin kuduz olduğu öğrenilince köy karantinaya alındı, aşılama çalışmaları devam ediyor.


Siverek’te bir köy kuduz yüzünden karantinaya alındı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Taban kırsal Mahallesi’nde, bir köpeğin iki çocuğu ısırması üstüne yapılan tetkikler neticesi köpeğin kuduz olduğu gün yüzüne çıktı.

İKİ ÇOCUK SALDIRIYA UĞRADI

İlçeye 16 kilometre uzaklıkta bulunan Taban kırsal Mahallesi’nde 2 çocuk, yeni doğum yapan köpeğin yanına gidip yavrularını kontrol ederken saldırıya uğradı. Saldırı neticesi köpek, iki küçük çocuğu el, kol ve baş bölgelerinden ısırdı. Yaralı çocuklar, köylüler tarafından Siverek Devlet Hastanesine kaldırılırken, köpeğin saldırgan davranışlarından şüphelenen vatandaşlar vaziyeti Siverek Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne bildirdi.

KÖPEK KUDUZ ÇIKTI

Köylüler tarafından korunaklı bir alanda kontrol altına alınan köpeğin bir müddet sonra ölmesi üstüne, yetkililer tarafından tetkiklerin yapılması maksadıyla köpekten numuneler alındı. Numuneler araştırılmak üzere Adana Veteriner Kontrol Enstitüsüne yollandı. Tetkikler neticesi saldırgan köpeğin kuduz olduğu anlaşıldı.

KÖY KARANTİNAYA ALINDI, AŞILAMA BAŞLADI

Bunun üstüne, Taban köyünde karantina uygulaması başlatıldı. Köyde bulunan kedi ve köpekler Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekiplerince aşılanırken, vatandaşlar ise Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürlü ekiplerince köyde ev ev gezilerek aşılanmaya başladı.

KÖPEK GÖMÜLDÜ

Siverek Belediyesinden ekipler ise köpeği kontrollü biçimde kepçeyle kazılan derin çukura gömdü.

13 KİŞİ GÖZETİM ALTINDA

Vatandaşların verdiği bilgilere göre, köyde köpeğin ısırdığı iki çocuk ile çocukların kanının temas ettiği 13 kişi gözetim altına alınarak, tedavi ediliyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yağmur duasına çıktılar ilçeyi sel götürdü!

Yağmur duasına çıktılar ilçeyi sel götürdü!

Bir kaç gün önce yağmur duasına çıkılan Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, 3 gündür etkisini gösteren sağanak yağış sebebiyle tarım arazileri sular altında kaldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz