Siyah tavuk yetiştiricisi mermerci dikkat çekti

Endonezya’dan getirdiği değişik görünümlü siyah tavukları besleyen mermerci Ümit Öveç bölgede bütün dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.


Siyah tavuk yetiştiricisi mermerci dikkat çekti

Tekirdağ’da asıl mesleği Mermercilik olan Ümit Öveç isimli vatandaş asıl vatanı Endonezya olan ve ayam cemani cinsi olarak belirtilen siyah görünümlü tavuktan yetiştirerek herkesin dikkatini çekti. Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde hayatını sürdüren Ümit Öveç hem görünümüyle hem de cinsine özgü siyah rengi ile dikkatleri üzerinde toplayan tavuğu yetiştirmesi çevre esnafı yoğun bir şekilde dikkatini çekmesine neden oldu.

TAVUĞUN ETİ DE SAĞLIĞA FAYDALI

Asıl vatanı Endonezya olan ayam cemani cinsi siyah renkli tavuktan elinde bir tane Horoz ve 4 tane tavuk toplamda 5 tane olduğunu belirten Öveç, tavuğun vücudundaki organların bile simsiyah olduğunu ifade ederek iliklerine kadar siyah renge bürünmüş bir tavuktur açıklamasını yaptı.Yaklaşık 12 ay önce ayam cemani cinsi siyah tavuk yetiştiriciliğine başladığını belirten Ümit Öveç isimli vatandaş, asıl hedefinin bu cinsteki tavuğu yetiştirerek bir tavuk çiftliği kurmak olduğunu söyledi. Ayrıca ayam cemani cinsi siyah tavuğun etinin de çok sağlıklı olduğunu belirten Öveç, şu anda yetiştirmiş olduğu 4 tavuktan günde 4 yumurta aldığını ve bu yumurtaları da toplamda yaklaşık 400 liraya sattığını dile getirdi.

AYAM CEMANİ’NİN ANLAMI

Ayrıca ayam cemani cinsi kara tavuk hakkında açıklamalarda bulunan Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ)’ne bağlı Veterinerlik Fakültesi bölümünde Dekan yardımcılığı görevini yürüten Doç. Dr Doğan Narinç de tavuğun isminin yerel dilde ayam tavuk olduğunu ve cemanin ise simsiyah kelimesine karşılık geldiğini bildirdi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz