CHP lideri Özgür Özel erken seçim istemeyeceklerini açıkladı

CHP lideri Özgür Özel, yerel anketlerdeki başarıya rağmen erken seçim olasılığını saf dışı bıraktı.

CHP lideri Özgür Özel erken seçim istemeyeceklerini açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin belediye seçimlerindeki büyük başarısına rağmen erken seçim çağrısında bulunmadığını söyledi.

Özel 2 Nisan'da Sözcü gazetesine verdiği röportajda, "Erken seçim yapılacaksa buna halk karar verecek. Ben böyle bir çağrı yapmıyorum” şeklinde konuştu.

Özel'in lideri olduğu CHP, hafta sonu yapılan belediye seçimlerinde ülke genelinde yüzde 38 oy alarak 14 büyükşehir ve 21 ilde adaylığını koyan birinci parti oldu. Bu, CHP'nin 1977 seçimlerinden bu yana aldığı en yüksek oy oldu. İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Adana'da liderliğini sürdüren parti, Bursa, Balıkesir, Manisa, Afyonkarahisar gibi büyük kentlerde de kazandı.

GENEL SEÇİM OLSAYDI BELKİ BİZE OY VERMEZLERDİ

Özel, partisinin seçim başarısı nedeniyle fırsatçılık yapmayacağını söyledi. “AKP'den, MHP'den bana güvenen ve bize oy veren çok sayıda emekli var. Belki genel seçim olsaydı bize oy vermezlerdi” açıklamasında bulundu.

“Onlara söz verdim: Bu yerel seçim. Yerel yöneticilerinize oy veriyorsunuz ve yerel ve merkezi yönetimler arasında bir denge oluşturuyorsunuz” diyen Özel, “Dürüst olmalıyız. 10 ay önce yüzde 25 oy aldık. Yüzde 38'i tek başımıza aldık dersem kibir olur” dedi.

CHP'nin aralarında AKP ve Demokratik Eşitlik Partisi'nin (DEM) de bulunduğu diğer partilerden de çok sayıda kişinin oyunu aldığını belirten Başkan, önümüzdeki dönemde de emeklilerin, çiftçilerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin sorunlarına dikkat çekmek için mitinglerine devam edeceğini bildirdi.

Özel röportajı noktalarken,“Aldığımız oyların milletimizle oluşturduğumuz Türkiye İttifakının bir sonucu olduğunun bilincindeyim. CHP'yi Türkiye İttifakı'nın bir parçası olarak tutmaya ve güçlendirmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

CHP lideri Özgür Özel erken seçim istemeyeceklerini açıkladı