Slime Oyuncağına Bakanlıktan İnceleme

Son dönemlerde çocuklar arasında popüler olan “slime” isimli kimyasal maddeler içerdiği öne sürülen oyuncağa Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan inceleme kararı geldi.


Slime Oyuncağına Bakanlıktan İnceleme

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Türkiye’de son dönemde diğer ülkelerde olduğu gibi popüler hale gelen slime adlı kimyasal oyuncağın incelenmesi konusunda gerekli adımların atılacak olduğu ve buna uygun olarak yapılacak olan testler sayesinde piyasada çocuk ve insan sağlığına zararlı olduğuna karar verilen ürünleri satan işyerlerine de ceza kesilecek olduğunun sinyalleri verildi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yapılan açıklamada “CE sertifikası” bulunmayan slime ürünlerinin sağlığa zarar vermesinin engellenmesi için çalışma yapılacağı belirtildi.

ALERJİK SORUNU OLAN ÇOCUKLARA ZARAR VEREBİLİR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yapılan açıklamaya göre eğer ki alerjik sorunu olması durumunda slime ve benzeri türü ürünlerin bebek ve çocuklara çok büyük sağlık açısından zararlar verebilecek olduğu belirtildi. Çocukların bu konuda aileler tarafından gözetilmesini isteyen doktorlar ise çocuklara slime ve benzeri ürünlerin alınmamasını, evde yapılabilecek olan veya alınabilecek olan oyun hamurları gibi ürünlerin tercih edilmesinin daha sağlıklı olduğunu açıkladı.

OYUN HAMURLARI DAHA GÜVENLİ

Doktorlara göre slime hem yapışkan olmasının da etkisi ile elde ve avuçta kalabileceğinden çocukların yutmalarının daha kolay olduğu, ancak oyun hamurunun gözetim altında daha güvenilir olduğu ifade edildi. Yapılan açıklamalarda ebeveynlerin çocuklarına bu tür oyuncaklar seçerken  “CE sertifikası” sertifikalı oyuncakları tercih etmeleri de önerildi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz