Soğuk havalar balık fiyatlarını tavan yaptırdı

Çanakkale’de son zamanlarda etkili olan soğuk hava dalgası balık fiyatlarına vurdu. Hava muhalefeti nedeniyle gırgırlar denize çıkamayınca tezgahlarda balık azaldı.


Soğuk havalar balık fiyatlarını tavan yaptırdı

1 Eylül itibariyle av yasağının kalkmasıyla beraber balıkçılar ’Vira bismillah’ şeklinde konuştu. Çanakkale’de ise son günlerde sert hava şartları sebebiyle gırgırlar denize açılamayınca balık fiyatları yükseldi ve çeşit azaldı.

’BU SENE OLTA BALIKÇILIĞI DA ÇOK ZAYIF’

Yaklaşık 20 senedir balıkçılık yapan Melih Kayıkçı, “Bu sene balıkçılık geçen seneye bakınca maalesef zayıf geçiyor. Bunun nedeni ise havaların hala soğumamış olması ve bilinçsiz avlanmak. Son günlerde denizlerde fırtınanın hakim olması, kayıkların çalışamamasına neden oluyor ve bu da balık sayısının azalmasına yol açıyor. Bu sene olta balıkçılığı da çok zayıf. Arkadaşlar lüfer tutuyor. Fakat 2-3 adet lüfer tutabiliyorlar. Uskumru ise 3-4 kilogram kadar çıkıyor. Bu yüzden balık fiyatları geçen senelere göre yüksek. Hamsi bu sene oldukça pahalı” şeklinde konuştu.

“BU SENE SON 10-15 SENENIN EN KÖTÜ SEZONUNU YAŞIYORUZ’

Balıkçı Sadri Dinçer ise “Bu sene son 10-15 senenin en kötü sezonunu yaşıyoruz. Hiçbir balık çeşidinde bolluk yok. Son bir haftadır denizlerde fırtına hakim. O yüzden de balık sayısı çok azaldı. Satışlarda çok büyük bir düşüş yok ama fiyatlar geçen senelere oranla çok yüksek. Bu sene çinekop balığının kilogram fiyatı 30 Liranın altına düşmedi. Bilinçsiz avlanmak balıkta kıtlığın en büyük sebebi. Kutusunu 100 Liraya aldığımız istavriti şu anda 150 Liraya alıyoruz. Arz talebi karşılamadığı için fiyatlar yükseliyor. Bu sene en kıt olan balık Lüfer. Şu an kilogram fiyatı 150 Lirayı aşıyor. Çanakkale’de çıkan Lüfer balığı İstanbul’a gidiyor. Lüfer’in İstanbul’daki balık tezgahlarında tanesinin 70-80 Lira arasında satıldığını görüyoruz. Kilogram fiyatı olarak baktığınızda 200 Lirayı geçiyor. Lüfer son 15-20 senenin en pahalı sezonunu bu sene yaşıyor” diyerek konuştu.

“FİYATLAR ÇOK YÜKSEK”

38 senelik öğretmen Nazif Gürsoy, “Bir balık tüketicisi olarak bu seneki balık fiyatlarından memnun değilim. Fiyatlar çok yüksek. Bunun sebebini bilinçsiz avlanma olarak görüyorum. Balığın mevsiminde yakalanması, av yasaklarına uyulması denizlerimizdeki balık sayısını arttıracaktır. Bu konuda balıkçıların daha duyarlı olması, yetkililerin ise daha ciddi tedbirler alması gerekiyor. Öte yandan çoğu balık neslinin bilinçsiz avlanmaktan dolayı tükenmekte olduğunu düşünüyorum. Lüfer fiyatları çok yüksek olduğu için bu sene hiç Lüfer yiyemedik. En çok hamsi ve istavrit tüketebiliyoruz” dedi.

Çanakkale Balık Halinde hamsi 20, sardalya 10, uskumru 35, deniz levrek 60, çinekop 40, istavrit 30, mezgit 40, kupa 15, sarıkanat 50, çipura 30 liradan satılırken, palamut adet 15 liradan satılıyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Karadeniz hamsisi bu yıl balıkçıları da alıcıları da üzdü

Karadeniz hamsisi bu yıl balıkçıları da alıcıları da üzdü

Gürcistan ve Rusya karasularında 1 Ocak tarihinden buyana Türk balıkçılar tarafından avlanmaya başlayan hamsi, ne balıkçıları ne de vatandaşları memnun etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz