Soy bilgisini öğrenen vatandaşlık için avukata koşuyor

E- Devlet üzerinden alt/üst soy bilgisi sorgulama hizmetinin verilmeye başlamasının sonrasında birçok kişi avukatlara başvurmaya başladı.


Soy bilgisini öğrenen vatandaşlık için avukata koşuyor

Ailesinde göçmenlik olduğunu öğrenenler, çifte vatandaşlık sürecinin yönetilmesi için hukuk bürolarıyla iletişime geçiyor. İçişleri Bakanlığı’nın bilgilerine göre son 200 senelik süreç değerlendirildiğinde bugünkü Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde 6 milyon göçmen bulunuyor.

“Alt Üst Soy Belgesi”nin her şeyden önce tanımayan, bilmeyen akrabalıkları ortaya çıkardığını ifade eden Altıntaş Hukuk ve Danışmanlık Ofisinin sahibi aynı zamanda Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkan Yardımcısı Arabulucu-Avukat Kerim Altıntaş, bu belgelerin toplumumuzun temel dinamiklerinden biri olan aile ilişkilerinin kurulmasına, kurulmuş olan ilişkilerin gelişmesinde yararlı olabileceğine dikkat çekti.

Bu belge vasıtasıyla ulaşılan bilgilere dayanarak mirasçı olunabileceğine vurgu yapan Altıntaş, “Geçmiş hısımlarınızdan kalan miras haklarınız var ve bunları alamadı iseniz yasal yollara başvurarak mirasçılık haklarınıza kavuşabilirsiniz. En çok karşılaşılan soru ise başka bir ülkenin vatandaşlığının kazanılıp kazanılamayacağıdır. Evet, akrabalık ilişkilerinin tespiti ile başka bir ülkenin vatandaşlığını kazanmak mümkün olabilecektir. Fakat unutulmamalıdır ki her ülkenin kendi hükümranlık alanı, vatandaşlık kazanma usul ve taktikleri vardır. Bir başka ülkenin vatandaşlığını kazanmak için o ülkenin yasal kurallarına uygun koşulları taşımak gerekmektedir” şeklinde konuştu.

5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Yasası gereği kan hısımlığına dayanılarak Türk vatandaşlığının kazanılabildiğini anlatan Avukat Altıntaş, bunun yanından Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre çifte vatandaşlık hakkının olduğunu söyledi. Örneğin Bulgaristan vatandaşı bir kişi ile soybağı ilişkisi kurulabilirse, Bulgaristan yasal kurallarına göre soy bağı ilişkisine göre vatandaşlık kazanmanın mümkün olduğunu kaydeden Altıntaş, şu şekilde devam etti: “İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de son 200 senelik bilgiler ışığında 6 milyona yakın göçmen yaşamaktadır. Alt/ üst soy bilgileri paylaşılmaya başlandığı andan bu yana her gün avukatlık bürolarına çifte vatandaşlık hakkında bilgi almak isteyen onlarca vatandaş başvurmaktadır. Ülkeden ülkeye bu sürecin yönetilmesi için farklı bedeller ortaya çıkabilmektedir.”

Yurtdışı miraslar o ülkenin kanunlarına göre araştırılabilir

Soy ağacı hakkında 2 vaziyetin farklılık gösterdiğini söyleyen Altıntaş Hukuk ve Danışmanlık Ofisinin sahibi Arabulucu Avukat Kerim Altıntaş, Türkiye’deki gayrimenkuller ile yabancı ülkelerdeki gayrimenkuller konusunun farklı farklı ele alınabileceğini bildirdi. Türkiye hakkında kısımda Tapu Sicil Müdürlüklerinden kişilerin miras bırakıp, bırakmadığının sorgulanabileceğini vurgulayan Altıntaş, şu şekilde devam etti:

“Türk Medeni Kanunu’nun 1020. maddesi gereği tapu sicilleri alenidir. İlgilisi olduğunuz yahut şüphe işittiğiniz ya da emin olmak istediğiniz kişinin gayrimenkulü olup olmadığını Tapu Sicil Müdürlüğüne vereceğiniz dilekçe ile sorabilirsiniz. Yahut merak edilen gayrimenkulün geçmiş tarihte “Alt/Üst Soy Belgesi”nde ismi geçen kişilerden biri ismine kayıtlı olup olmadığını araştırabilirsiniz. Bu bilgilerden sonra hukuki vaziyet değerlendirilmesi yapılarak nasıl yol izleneceği tespit edilmelidir. “Alt/Üstsoy Belgesi”nde yer verilen kişilerin yurt dışında yer verilen gayrimenkullerinin olup olmadığını incelemek gene o ülkenin yasal mevzuatındaki sistemlerine göre tespit edilebilecektir. O ülkedeki işleyişi alakalı ülkede faaliyette bulunan danışmanlar yahut avukatlar aracılığı ile yürütebilirsiniz. Kanuni düzenlemeler çerçevesinde ilgililer, üstsoyunun yerleşim yerindeki tapu müdürlüklerine başvurarak tapu kayıtlarını inceleyebilecektir.”

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz