Soyağacını sosyal medyada paylaşanlar anne kızlık soyadına dikkat!

Geçtiğimiz günlerde devreye giren E-devlet üzerindeki soyağacı sorgulama vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görmüştü. Ancak bazı kişiler soyağaçlarını sosyal medya üzerinde paylaşmaya başladı. Anne kızlık soyadının da bulunduğu bu bilgiler dolandırıcılar için yeni kapı aralıyor.


Soyağacını sosyal medyada paylaşanlar anne kızlık soyadına dikkat!

E-devlet üstünden soyağacı sorgulamasının başlamasıyla beraber vatandaşlar akın akın sorgulama yaparken, vatandaşların bir kısmına sorgulama uygulamasında 1800’lü senelerde doğanların birçoğu için soyadı ve ‘sağ’ bilgisi verildiği dikkat çekti. Bu hatayı görüp sosyal medya hesaplarından paylaşan vatandaşlar ise anne kızlık soyadını da gösteren bu görüntüleri paylaştığından dolandırıcılara kapı aralıyor.

SOYAĞACINIZI PAYLAŞMAYIN

Oluşturulan talebin sonrasında bazı vatandaşlar öğrendikleri Soyağacı bilgilerini açık bir biçimde sosyal medyada paylaşırken bazı vatandaşlar ise bilgileri kapatarak sosyal medyada paylaşmaya başladı.

Bankalar yaptıkları uyarılarda hiç kimseyle anne kızlık soyadınızı paylaşmamanız için uyarı üzerine uyarı yaparken vatandaşların soyağacı bilgilerini açık bir biçimde sosyal medyada paylaşması kişisel veri güvenlikleri için tehlike yaratıyor. Güvenliğiniz için soyağacı bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın.

3 MİLYONDAN FAZLA SORGULAMA

e-Devlet üstünden geçen akşam kullanıma açıldığı dakikadan bu saate kadar olan sürede 3 milyon 641 bin belge üretildi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz