Sözde Ermeni soykırımı’na Fransız yazardan ret

Avrupa’nın sürekli olarak Türkiye’ye karşı kullanmış olduğu sözde Ermeni soykırımı kozu ile ilgili bir açıklamada Fransız yazar Yves Benard’dan geldi. Benard, “Türkler Ermenilerden daha fazla katliama uğramıştır” dedi.


Sözde Ermeni soykırımı’na Fransız yazardan ret

Fransız Yazar Yves Benard, incelediği bütün bilgilerin ’Ermeni soykırımı’ iddialarını çürüttüğünü söyleyerek, “Soykırım yoktur, iki taraf içinde katledilmişler vardır. Şuna ikna oldum ki esasında Türkler, Ermenilerden daha çok katliam kurbanı olmuştur” şeklinde konuştu.

Fransa’da Pantheon Yayınevi tarafından kısa bir müddet önce Yazar Yves Benard’ın araştırmalarından derlenen “Türk-Ermeni Görüş Ayrılığına Yeni Bakış” (Divergences turco-armeniennes) isimli 165 sayfalık bir kitap yayımlandı.

Kitabın yazarı Yves Benard, Türkiye’yi karış karış gezerek, derin bir incelemeye yapmış ve kendini gönülden bağlı hissettiğini ifade ettiği Türk toplumu ile ilgili adalet yerini bulsun istiyor.

Kitabıyla alakalı açıklama yapan Fransız yazar, “Bu kitabı yayınlatmakta çok zorlandım. 2009 senesinde çıkardığım ilk kitap yalnızca bir hafta yayınlanabilmişti. Çünkü yayınevi üstünde çok büyük baskı vardı. Korktular ve yayını durdurmaya karar verdiler. Şimdi, öyle görünüyor ki artık daha kolay yayınlanabilecek bir konu. Bu sefer çok kolaylıkla bir yayınevi buldum. Oysaki ilk kitabım için en az 60 yayıneviyle irtibata geçmiştim. O dönemde yayınevlerinin yarısı olumsuz cevap vermiş, öbür yarısı ise cevap vermeye bile gerek duymamıştı” ifadelerini kullandı.

“İTİRAF ETMELİYİM Kİ, BİR SOYKIRIMIN OLDUĞUNU ZANNEDİYORDUM”

Araştırmalarının ortalama 5 sene sürdüğünü, ilk olarak gittiği Türkiye’de birkaç ay kaldığını ifade eden Benard, “Türkiye’nin doğusunu karış karış gezdim. Bütün kentlerin adını çok iyi hatırlamıyorum ama gezdiklerim arasında Erzurum, Diyarbakır, Trabzon ve birçok küçük kasabayla köy de vardı. Oralarda çok sayıda insanla tanıştım. Hatta Ermenilere de sorular yöneltmek istedim. Fakat onlar reddettiler. Ermeniler tarafından bu konuyla alakalı yazılmış çok sayıda kitap var. Ben daha fazla onların çıkardığı kitaplar ile ilgili bilgilenmiştim. Önce Türkleri konuşturdum. Kütüphaneleri gezdim, oldukça fazla araştırma yaptım. Ben Fransız’ım ve itiraf etmeliyim ki, bir soykırımın olduğunu, meydana geldiğini zannediyordum. Fakat bu fikrimi çok çabuk değiştiren belgelere ulaştım. Okuduklarıma inanamadım, İnsanoğlunun bu tür şeyler yapabilmesine inanmak çok zor. Ve belgelere ulaştıkça fikrim de değişmeye başladı” şeklinde konuştu.

“KİTABIM ZATEN BİRÇOK DELIL GETİRİYOR”

Benard, “Elbette katledilen Ermeniler oldu, fakat öncesindeki aylarda Ermeni Taşnak mensupları; kadınlardan, çocuklardan ve yaşlılardan oluşan Türk sivilleri katletmişti. Erkekler ise cephede savaşıyordu. Unutmayalım ki tüm bunlar 1914-18 savaşı esnasında meydana geldi. Erkekler savaşırken kadınlar çocuklar ve yaşlılar köylerde kalmıştı ve katledildiler. Sonrasında da köyleri Ermeni Taşnak mensupları tarafından yakıldı. Yani Türklerin sonradan biraz da olsa intikam aldığını anlayabiliriz. Bu insanidir, normaldir. Ermeniler de katledilmiştir. İncelediğim bütün belgelerle şuna ikna oldum ki esasında Türkler Ermenilerden daha çok katliam kurbanı olmuştur. Ermeniler kayıpları için 1.5 milyondan söz ediyorlar. Yakında her halde bu sayıyı 2 milyona çıkarırlar. Fakat, esasında en fazla 400 bin Ermeni yaşamını yitirmiştir. Fakat bu 400 bin içerisinde doğal olarak ölenler de vardır. Unutmayın ki o günlerde açlık meydana gelmiş ve soğuk hava koşulları da ölümlere neden oldu. O dönemde nüfus kaydı yapan Ermeniler, bu sayıları veriyordu. Dolayısıyla 400-500 binden bugün 1.5 – 2 milyon gibi bir rakama ulaşmak biraz şaşırtıcı. Ermeniler o zamanlar hiçbir zaman bu rakamları vermediler. Netice olarak bir yandan esasında bir soykırımın yaşanmadığına inanıyorum. Yani bu şekilde bir niyet olmadı ve bu şekilde bir şey programlanmadı. Ve Ermeniler de ortalama 400 bin kişilik bir kayıp oldu ve savaş şartlarıydı. Her yerde kayıp vardı, Türklerde de, Fransızlarda da. Ne yazık ki 400 bin gibi bir rakam o dönem için normaldi ” ifadelerini kullandı.

“İnanıyorum ki, artık bu konuyla alakalı kitaplar yazmak çok daha kolay olacak” diyerek devam eden Benard, “Kitabım zaten birçok delil getiriyor. Basın mensuplarıyla, din adamlarıyla, diplomatlarla. Gerçekten feci şeyler anlatıyorlar. Artık konuyla alakalı blokajın kalkacağına inanıyorum ve daha kolay konuşulabilir olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de belli yaştaki insanlara ulaşmanın kolay olmadığını belirten Benard, “Asıl onların çok konuşacakları şeyler vardı. Fakat görüşmelerimiz kendilerine geçmişteki çok zor anları hatırlatıyordu. Bana konuşan kadınlar ve erkekler hep ağlıyordu. Ben de bu vaziyetten çok duygulandım. Mesela bir Azerbaycanlıyla görüştüm, kuvvetli güçlü görünmesine karşın çocuk gibi hüngür hüngür ağlıyordu. Ben de bu vaziyet karşısında gözyaşlarımı tutamadım” şeklinde konuştu.

Yves Benard’ın ilk kitabı “Ya Bize Yalan Söyledilerse?”, Kasım 2009’da raflardaki yerini almış fakat çok kısa bir müddet sonra yayınevi, yazarın kitapta Ermeni soykırımını inkar ettiğini, bu sebeple Fransa’da bu tezi destekleyemeyeceklerini bildirerek kitabın dağıtımını durdurma kararı almıştı. Yves Benard, Ekim 2017’de çıkardığı yeni kitabında belgeleri konuşturmanın daha sağlıklı olduğunu ifade ediyor. Fransızlar tarafından tanınmayan diplomatlar, basın mensupları, subaylar, din adamları ve teröristlerle yapılan görüşmeler Türk-Ermeni meselesi üstüne başka bir bakış getiriyor

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
PSG kendi sahasında Dijon’u 8-0 yendi!

PSG kendi sahasında Dijon’u 8-0 yendi!

Fransa Liginin 21. haftasında PSG kendi evinde Dijon'u ağırladı. Ev sahibi ekip dünya yıldızı Neymar'ın liderliğinde rakibine gol yağdırdı ve 8-0'lık skorla karşılaşmayı kazandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz