S&P Çin’in Kredi Notunu Düşürdü

Standard & Poor`s tarafından yapılan açıklamada Çin için verilen değerlendirme notu dünyanın 2. büyük ekonomisi olarak nitelendirilen ülke açısından tam bir hayal kırıklığı oldu.


S&P Çin’in Kredi Notunu Düşürdü

Dünyanın en büyük 2. Ekonomisi olarak tanınan ve bilinen Çin bugün derecelendirme kuruluşu Standard & Poor`s tarafından verilen not ile birlikte şoke etti. Çin ekonomisinin son zamanlarda artan borç, Kuzey Kore faktörü ve ülkede bulunan bazı bankaların çok ciddi durgunluk yaşamasa bile ciddi bir durgunluk yaşandığını açıklayan Standard & Poor`s, bu konuda HSBC China bankasının notunu indirdi. Bankanın notunun indirilmesi ile birlikte hisse ve satışlarda düşüş yaşanırken, Çin hükümeti tarafından karar ile ilgili olarak bir açıklama yapılmadığı belirtildi.  DBS China, Hang Seng China ve HSBC China bankalarının notu AA-/A-1+ seviyesinden A+/A-1 seviyesine düşürüldü. Bankaların görünümleri de ”durağan” olarak güncellendi. Çin’in kredi notu da A-1+’dan A-1 olarak güncellendi.

ÇİN, KUZEY KORE’YE YARDIM ETTİĞİ İÇİN PİŞMAN OLACAK

Çin, ABD ve dünyanın uyarılarına rağmen Kuzey Kore’ye her konuda ve ekonomik olarak yardımcı olmasından dolayı ABD’nin elinde bulunan mevcut güç ve ambargo kararları sayesinde gelecek 2-3 sene içerisinde büyük krizler yaşayacak gibi görünüyor. ABD kaynaklarından Çin’in Kuzey Kore politikasına devam etmesi halinde bu ekonomik yaptırımların devam edeceğine dair sinyaller geliyor.

ÇİN EKONOMİSİ ABD’DEN ETKİLENİYOR

Dünyanın en büyük üretim ülkesi olarak tanınan Çin, eğer ki ABD tarafından Kuzey Kore’nin nükleer bombalar ile yok edilmesi yönünde karar alınırsa ekonomik açıdan büyük zorluklar yaşamak zorunda kalabilir. ABD tarafından yapılan bu sert açıklamalar sonrası Çin ekonomisi daha çok zarar görüyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Çinli adam bataryayı ısırınca ağzında patladı

Çinli adam bataryayı ısırınca ağzında patladı

Çin'de batarya almak için mağazaya giden adam batarya testini dişleriyle yapmaya kalkınca batarya ağzında patladı ve yaralandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz