Spor Kulüpleri, Borç Batağından Çıkamıyor!

Spor kulüpleri, başta canlı yayın olmak üzere gelirlerini oldukça artırmış olsalar da borç giderlerindeki hızlı yükseliş mali yapıya zarar vermeye devam ediyor.


Spor Kulüpleri, Borç Batağından Çıkamıyor!

Spor kulüpleri başta naklen yayın olmak üzere gelirlerini hatırı sayılır oranda artırsa da finansman giderlerindeki hızlı yükseliş mali yapıyı tahrip etmeye devam ediyor. Öyle ki, yüzde 50’lere varan gelir artışları olsa bile, kulüpler gelirlerinin mühim bir kısmını banka ve faktöring firmalarına veriyor. Hal bu şekilde olunca da mali yapıdaki çarpıklık bir türlü düzelmiyor. Gazete Habertürk’ten Sefer Yüksel’in haberine göre; dört büyük kulüpten Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin halka açık firmaları 1 Haziran 2017-30 Kasım 2017 tarihleri arasındaki ilk 6 aylık bilançolarını açıkladı. Bilançolardaki verilere göre, yüksek finansman giderleri yüzünden 6 aylık dönemde Fenerbahçe kazandığı her 100 TL’nin 27 TL’sini, Beşiktaş ise 21 TL’sini banka ve finans kuruluşlarına vermiş.

YÜZDE 15’İN ALTINA ÇEKMELERİ GEREKİYOR

Hal bu şekilde olunca da gelirlerdeki yüksek artışa rağmen mali taraftaki sıkıntılar da kolay kolay geçecek gibi görünmüyor. Galatasaray ve Trabzonspor yönetimi bilançolarını daha geç açıklamak için SPK’dan izin aldıkları için henüz onlardaki vaziyeti bilmiyoruz fakat geçmiş dönemler baz alındığında tablonun bu iki kulüpte de farklı olmayacağı aşikâr. Fenerbahçe’nin geçen senenin aynı döneminde 233.6 milyon TL olan gelirleri bu bilanço döneminde yüzde 31.8 artarak 308 milyon TL’ye çıktı. Fakat bu dönemde firmanın 86.4 milyon TL finansman gelirine rağmen 168.7 milyon TL finansman gideri söz konusu. Hal bu şekilde olunca da gelirin yüzde 27’si banka ve finans kurumlarına gitti. Biraz daha düşük olsa da söz konusu vaziyet Beşiktaş için de geçerli. Altı aylık dönemde faaliyet gelirleri 416 milyon TL olan firmanın 10.1 milyon TL’lik finansman gelirine karşılık 97.8 milyon TL’lik finansman gideri var. Beşiktaş’ta gelirinin yüzde 21’ini kullandığı krediler karşılığında finans kurumlarına veriyor. Uzmanlara göre, her iki kulübünde bu oranları hızlı bir biçimde yüzde 15 ve altına çekmesi gerekiyor.

FUTBOLCU ÜCRETLERİ YÜZDE 63 ARTTI

Beşiktaş’ın futbol giderlerinde yüzde 50’lik artış dikkat çekiyor. Ayrıca Siyah beyazlılarda futbolcu ücretleri de yüzde 63 artarak 95 milyon TL’den 155 milyon TL’ye çıktı. Burada kur artışının yanı sıra yeni transferlerde rakamların yükselmesi de etkili oldu.

FUTBOL GİDERLERİ 286 MİLYON TL

Kulüplerin en büyük gider kalemleri ise devamlı artan futbol giderleri. Fenerbahçe’de 215 milyon TL olan futbol giderleri bu sezonun ilk 6 ayında 286 milyon TL’ye yükseldi. Fenerbahçe’nin giderleri de gelirleri kadar yükseldi.

KARTAL YUVALARININ HALKA ARZI GÜNDEMDE

Beşiktaş yönetimi 2018 hedefleri içine Kartal Yuvaları’nın halka arzını da koydu. Bilançoda Kartal Yuvası operasyonlarının halka arzını planlamakta olduğu ve dolayısıyla oluşturulacak kaynakların etkin kullanımı vasıtasıyla gelir yaratım kapasitesinin daha da artırılmasının hedeflendiği söylendi. Habertürk’e konuşan bir Beşiktaş yöneticisi de şu an 96 mağazası olan Kartal Yuvaları’nın mayıs ayına kadar 100 mağazaya ulaşacağı bilgisini vererek, “Ebitdamız artık halka arz için uygun seviyelere geldi. 2018 senesi içinde halka arz planlıyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Bilanço dip notlarında Kartal Yuvaları’nın önümüzdeki dönemde gruba ilave gelir katkıları gerçekleştireceği söylendi.

BANKA BORÇLARININ VADELERİ UZATILIYOR

Bilanço notlarında finansman borçları hakkında de değerlendirme yer aldı. Beşiktaş’ın, farklı banka ve finans kurumlardan kullanmakta olduğu kredilerini konsorsiyum kredisi yoluyla konsolide etmek ve yaklaşık vadesini senelere yayma çalışmalarında pozitif biçimde ilerlediği vurgulanırken, söz konusu kredinin tesisi ile kısa vadeli yükümlülükler ile dönen varlıklar arasındaki dengesizliğin ortadan kaldırılması hedeflendiği söylendi.

10 MİLYON EURO ZARAR KOŞULUNU İKİ KAT AŞTI

Altı aylık bilançoda Fenerbahçe için kırmızı alarm çalan bir başka nokta ise zarar kaleminde. Bilindiği gibi Fenerbahçe UEFA ile olan anlaşması gereği bu sezon için maksimum 10 milyon Euro zarar açıklayabilecek. Bu da bugünkü kurla ortalama 46 milyon TL ediyor. Fakat sarı lacivertliler ilk altı ay itibarıyla 95.5 milyon TL zarar açıkladı. Yani UEFA’ya söz verilen tutarın iki katı aşıldı. Fenerbahçe yönetiminin UEFA ile anlaşma gereği 31 Mayıs’a kadar bu rakamı 10 milyon Euro sınırının altına çekmesi gerekiyor. Beşiktaş’ın ise bu konuda UEFA ile herhangi bir taahhüt anlaşması yok. Fakat geçen senenin aynı dönemi 25 milyon TL kar açıklayan siyah beyazlılar bu sene 3.9 milyon TL zarar açıkladı.

KUR ÇARPTI KREDİLER FIRLADI

Gelirlerdeki artışın yanında her iki kulübün de banka borçlarındaki artış da dikkat çekiyor. Öyle ki 1 Haziran’da 751 milyon TL olan Fenerbahçe’nin banka ve faktöring borçları yüzde 56.1 artışla 1 milyar 172 milyon TL’ye yükseldi. Artışın bu kadar yüksek olmasında kulübün borçlarının büyük bir kısmının Euro ve dolar bazında olduğu için kurdaki artışının da mühim etkisi olduğu görülüyor. Beşiktaş’ın ise 539.3 milyon TL olan banka ve finansman firmalarına olan borçları ise yüzde 31.1 artışla 707 milyon TL’ye yükseldi. Beşiktaş’ın borçlarının mühim bir bölümü TL cinsinden olması kartalı kur artışından göreceli olarak korurken, dönem için de kullanılan yeni krediler artışta etkili oldu.

UEFA’DAN 127,3 MİLYON TL

Beşiktaş’ın gelirlerinin içinde aslan payı 127.3 milyon TL ile Şampiyonlar Ligi ve UEFA gelirleri kaleminden. Bunun yanı sıra lisanslı ürün gelirleri yüzde 67 artarak 48.9 milyon TL’den 81.6 milyon TL’ye tırmandı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz