Şüpheli görülen emeklilikler için SGK inceleme başlattı

SGK, şüpheli emekliliğe karşı kodlama uygulamasının kapsamını genişletip, hizmet süreleriyle ilgili detaylı takip başlattı.


Şüpheli görülen emeklilikler için SGK inceleme başlattı

Sosyal Güvenlik Kurumu, kodlama uygulamasının kapsamını genişletip, hizmet süreleriyle alakalı sıkı takip başlatmış vaziyette. Hizmet dökümüne bakanlar bazı ayların yanında ‘şüpheli’ manasına gelen ‘Ş’ harfiyle karşılaşıyor. Müfettiş raporuna göre sahte olduğu anlaşılırsa hizmet süreleri ve gerekirse emeklilik iptal edilebilir.

ŞİRKETİN SAHTE OLDUĞU ORTAYA ÇIKARSA HİZMET KABUL EDİLİYOR

Özelikle hizmet süresi eksik olanları hedefleyen sahte işyerlerini ortaya çıkarmak ve ayıklamak için başlayan bu uygulama, 15 Temmuz sonrası araştırmaya alınan şirketlerde çalışmış olanları da kapsayacak biçimde genişletilmiş vaziyette. Hizmet süreleriyle alakalı bu ifadeler yer aldığında müfettiş denetimlerinin neticesi bekleniyor. Habertürk’ün haberine göre firmanın sahte olmadığı, hizmetin gerçek olduğu ortaya çıkarsa geçerli kabul ediliyor.

GÜN SINIRINDAYSANIZ AYLIK KESİLEBİLİR

Şirket ile ilgili inceleme sonuçlanıncaya kadar ‘Ş’ koduyla alakalı çalışma süreleri cetvelde görünmeye devam ediyor. İncelemenin ne kadar süreceğine ilişkin bir sınır yok. Bu şekilde bir firmada çalışan sigortalı emeklilik müracaatında bulunabilir. Emekli aylığı da bağlanabilir. Fakat, o firmadaki hizmetleri sahte olursa yahut firmanın kendisi sahte çıkarsa oradaki hizmeti iptal olur. Bu vaziyette prim süresi, emeklilik için lüzumlu asgari sürenin altına düşerse emekli aylığı kesiliyor. Örneğin bu şekilde bir kişi 6 bin gün primle emekli oldu. Emekli olmak için 5750 prim günü şartı aranıyor. O işyerindeki 360 günlük primi iptal edilirse prim günü 5750’nin altına düşeceği için emekli aylığı kesilecek. Tekrardan aylık bağlanabilmesi için eksik prim gününü tamamlaması istenecek.

FİİLEN ÇALIŞMAYAN İŞÇİYİ BİLDİRMEYİN

Şüpheli İşyeri kodu konulan işyerleri ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu, kodun konulmasından sonra 10 gün içerisinde denetim başlatılıyor. Şüpheli işyeri yahut kontrollü işyeri kodları, 1 ay içerisinde dikkat çekecek biçimde devamlı ek ve iptal bildirge veren, borcunu ödemeyen ya da daha önce sahte işyerlerinden bildirilmiş sigortalıları tekrardan bildiren işyerine konuluyor. Bu sebeple işyerlerinin sahte sigortalı bildirmemesi ya da işyerinde gerçekten çalışmayanları bildirmemesi önem taşıyor.

EMEKLİ SAYISI 2017’DE 12 MİLYONA YAKLAŞTI

Son açıklanan veri olan 2017 senesinin ilk altı ayında 232 bin 100’ü yaşlılık, 6 bin 424’ü malullük/vazife malullüğü olmak üzere toplam 238 bin 524 kişiye emekli aylığı bağlandı. Yaşlılık aylığı bağlananlardan 165 bin 689’u SSK, 21 bin 6’sı Bağ-Kur, 45 bin 405’i ise Emekli Sandığı (devlet memurları) statüsü ile emekli oldu. Böylece Haziran 2017 itibarıyla SGK’dan gelir ve aylık bağlananların sayısı 11 milyon 971 bine ulaştı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz