Suriye sınırında Türk F-16 savaş uçakları UFO avına çıkmış!

1999 senesinde Suriye sınır hattında, ışık saçan yabancı nesnelerin uçması üzerine bölgeye F-16 savaş uçaklarının sevk edildiği ortaya çıktı. Ardından helikopter ve özel kuvvetler de bölgeye yollanmış.


Suriye sınırında Türk F-16 savaş uçakları UFO avına çıkmış!

Türkiye-Suriye sınır hattında 1999 senesinde ışık saçan yabancı cisimlerin sınır hattında uçması üstüne önce bölgeye F-16 savaş uçakları, sonrasında helikopter ile Özel Güçler Komutanlığı timinin gönderdiğini ortaya çıktı.

EMEKLİ KORGENERAL ANLATTI

Diyarbakır’da aynı tarihte 7’nci Kolordu Komutanlığı yapan ve daha sonra Balyoz davasından da uzun süre tutuklu kalan emekli Korgeneral Doğan Temel’in anılarını anlattığı kitapta, 19 sene önce sınır hattında meydana gelen operasyonun ayrıntıları anlatıldı.

“BİRDEN KAYIPLARA KARIŞTI”

Temel kitabında, söz konusu bölgeye önce gönderilen F-16’ların yabancı cismi yakalaması ile elektronik sistemlerinin kilitlenmesi neticesi döndüğünü, sonrasında özel güçlerden bir timin helikopter ile bölgeye gönderildiğini fakat, UFO olduğu tahmin edilen cisimlerin daha sonra kayıplara karıştığını yazdı. Doğan, kitabında UFO olduğu değerlendirilen ve sınır hattındaki askerlerin termal kamera ile çektiği fotoğrafları da kitabında paylaştı.

ANILARINI ANLATMASIYLA ORTAYA ÇIKTI

Diyarbakır’da, 1999-2001 seneleri arasında 7’nci Kolordu Komutanı olmarak görev yapan ve 2003’te Harp Akmedemileri Komutan Yardımcısı iken emekliye sevk edilen Korgeneral Doğan Temel’in anılarını ‘Torunum Sana Hangi Birilerini Anlatsam’ isimli kitapta yazdı. Kitapta, Güneydoğu- Terör, Kıbrıs ve İrtica konularında değerlendirmelerini yazan emekli Korgeneral Temel, 1999 senesinde Türkiye-Suriye sınırında meydana gelen ve bugüne kadar hiç bilinmeyen bir operasyon ve detaylarınıda yazdı. Kitapta, ‘UFO’lar’ başlığı altında ayrıntıları verilen kitapta şu şekilde denildi:

“SINIRI HAVADAN GEÇEN YABANCI CİSİM İÇİN F-16’LAR GÖNDERİLMİŞ”

“Mardin’in Nusaybin ilçesi yakınında, Suriye hududun­dan iki ışıklı cismin havadan hududumuzu geçtiği bilgisi geldi. Kolordu Harekat Merkezinden vaziyeti takip ediyor­dum. Değerlendirmelerimiz biri önde, diğeri arkada onu ta­kip eder görüntüsü veren bu iki ışıklı cismin, Suriye helikop­terleri olduğu şeklindeydi. Suriye hududunda, biribirinden tamemen uzak ve fark­lı iki hudut karakolunda, gece görüşlü termal kameraların, gene biribirinden habersiz olarak kaydettikleri görüntüler son derece ilginçti. İki meçhul ışıklı cisim; zaman zaman bi­ri diğerini kovalar gibi, zaman zaman aniden havada asılı durarak, yahut aniden hızlanıp ayrılarak hareket ediyor, ba­zen bir köye yaklaşıyor, ara sıra sarı-turuncu-mavi-yeşil ışıklar çakararak iniş yapıyor görüntüleri veriyordu. Diyarbakır’daki 2’nci Yöntem Hava Güçlerinden, hazır bekleyen iki F-16’nın bölgeyi ve ışıklı cisimleri kontrol et­mek için havalanmalarını istedik. F-16’ların bölgeye yak­laşırken bütün elektronik sistemlerinin kilitlendiğini ve geri döndükleri bildirildi. Gece yarısı olmuş, hepimiz merak ve biraz da heyecanla olayı takip ediyoruz. Helikopter olsalar, havada bu kadar saat kalmaları yahut bu kadar hızlı hareket etmeleri mümkün değildi.”

UFO’LAR İÇİN ÖZEL KUVVET KOMUTANLIĞI TİMİ GÖNDERİLMİŞ

Emekli Korgeneral Temel kitabın devamında, operasyonu anlatırken, vaziyeti yerinde araştırması için Özel Güçler Alay Komutanı Kurmay Albay H.K. ve bir özel timin Black Hawk helikopteri ile Nusaybın ilçesine gönderdiğini söyleyerek, şu şekilde devam etti:

“Bu arada meçhul cisimlerden birinin Nusaybin kuzeyinde bir köyün yakınlarına indiği köye yakın jandarma karakolu kule gözet­leme nöbetçisi tarafından bildirildi. Özel Güçleri bildirilen köye yönelttim. Özel tim, mecburi olarak helikopterden inip yaya olarak köye ulaştığında, indiği belirtilen cisim koybolmuş ancak köylülerce de görülmüştü. Kovalamaca sabahın ilk saatlerine kadar devam etti ve sonunda iki cisim Diyarbakır istikametinde gözden kayboldular. Sabah ilk işim, olayı görüntüleyen termal kamera uz­manlarını ve alakalı Birlik Komutanlarını yanıma çağırarak bizzat dinlemek oldu. Termal kamera operatörü uzman er­baş gördüğü cismi; ‘iki yanı ısırılmış elma koçanı biçiminde, altından turuncu, yeşil, mavi ışıklar çıkarıyordu’ diye tanımladı. Öbür operatör astsubay ve görgü tanıkları da benzer şeyler belirtti. Görgü tanıkları çoktu; hudut karakolları, Özel Güçler Alay Komutanı ve timi, jandarma karakolu görevlileri ve köylüler. Elimde 1 sene önce Diyarbakır güneydoğusu sema­larında görülen 4 meçhul cismin çok net çekilmiş bir fotoğ­rafı vardı. İfadelerle, bu fotoğrafta görülen meçhul cisimler aynen örtüşüyordu; ‘İki yanı ısırılmış elma koçanı’ gibi, renkli ışıklar saçıyorlardı.”

“BENZER BİR CİSİP TESPİT ETTİLER”

Emekli Korgeneral Temel kitabında UFO olduğu değerlendirilen sicimler hakkında başından beri üst komutanlıklarına bilgi verdiğini kitabında anlatırken, “Çekilen görüntüler, video kasetler ve görgü tanıklarından kimilerini gönderdik. Bu arada, hudut birlik komutanlarına, uygun fo­toğraf makineleriyle ertesi günün akşamı için önlem almala­rını ve tekrar görülmeleri vaziyetinde meçhul cisimleri gö­rüntülemelerini istedim. Şırnak’a yakın bir hudut karako­lumuz, bu defa kendilerinin oldukça yükseğinde, oldukça az ha­reket eden benzer bir cismi belirlediler. Fakat, gece çek­tikleri resim arzu edilen biçimde ve netlikte olmadı” şeklinde konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Sis ve yağmurdan faydalanan savaş uçakları bomba yağdırdı!

Sis ve yağmurdan faydalanan savaş uçakları bomba yağdırdı!

Zeytin Dalı Harekâtının yedinci gününde bölgedeki sağanak yağış ve sis sebebiyle Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçakları daha etkin bir biçimde görevlerini yaptı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz