Süt İçmenin Bilinmeyen Yararları

Dünyaya geldiğimiz ilk andan beri ilk besin kaynağımız olan süt 7’den 70’e herkes için gerekli olan besinleri içerisinde barındırır.


Süt İçmenin Bilinmeyen Yararları

En önemli kalsiyum kaynağıdır. Tüm bu kalsiyumlardan faydalanmak için günde 400 ml ya da 2 su bardağı süt içmek gerekir. Sütün faydalarını sıralayacak olursak ve sınırlayacak olursak başlıklar altında toplayabiliriz;

1)Kemikleri Güçlendirir

Kalsiyum ve mineral kaynağı olan süt kemikleri güçlendirir ve daha sağlıklı bir hal almasını sağlar.

2)Göbek Yağlarını Eritir

Kilo alan bireyler de ilk olarak yağlanma göbek bölgesinde başlar. Yapılan araştırmalara göre de sütün içinde ki kalsiyum vücuttaki yağları yakar ve vücudun kilo kontrolüne yardımcı olur.

3)Beyne Enerji Sağlar

Süt içinde bulundurduğu yüksek protein ile

vücut dokularını güçlendirir. Hafızayı güçlendirir ve odaklanma yeteneğini arttırır.

4)Ciltteki Yıpranmayı Ve Yaşlanmayı Önler

Süt nemlendirici özelliğiyle vücuda gerekli vitaminleri sağlar ve ciltteki yıpranmayı önleyip yaşlanmayı önler. Cildin nem dengesini korumasına yardımcı olur.

5)Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Hipertansiyon hastaları için sıkça tavsiye edilen süt içinde bu hastalık için kullanılan ilaçların yan etkisini azaltan vitaminler taşıyor. Düzenli süt içen insanların da kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski daha az.

6)Kolesterol

Az yağlı olan sütte ki hayvansal yağ oranı düşük olduğu için doğrudan kolesterol oranı düşüyor. Düzenli olarak tüketilen sütle de kolesterol hastası olma riski en aza indirilebilir.

7)Kronik Bronşit ve Bağırsak Kanseri

Süt; alkol sigara veya kafein içeren maddeleri çok fazla tüketip bağımlısı olan insanları bile olası ve risk oranı fazla olan kronik bronşit ve bağırsak kanseri gibi hastalıklardan koruyor.

Yapılan araştırmalarla da bu kanıtlanmıştır.

8)Osteoporoz

En sık rastlanan kemik hastalığıdır.

Özellikle 50 yaş üzeri en önemli risk grubundadır. Ancak süt içinde barındırdığı kalsiyum ve vitaminlerle bu risk grubundan çıkmanın en güvenilir yolu.

İlginizi Çekebilir
Eşek Sütü Haram mı?

Eşek Sütü Haram mı?

Son günlerde eşek sütü kullanımları artmaya başladı. Bazı firmalar eşek sütünün satışını bile yapıyor. Aslında birçok insan bunu sağlık ile ilgili konularda kullandığını açıklıyor. Kullanan herkeste hemen hemen aynı soru kafalarını karıştırıyor "Acaba eşek sütü içmek helal mi haram mı?. Bu güne kadar kullanılmayan eşek sütü neden kullanıldığı ve ve İslami yönden haram olup olmadığı ayrıntılarıyla yazımızda.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz