Suudi Arabistan, Yemen’e hava saldırısı düzenledi! Çok sayıda ölü ve yaralı var

Suudi Arabistan’ın başını çektiği koalisyon güçleri iç savaştan bir türlü kurtulamayan Yemen’e saldırdı. Yapılan hava saldırısında 39 kişi yaşamını yitirirken çok sayıda yaralı olduğu bildirildi.


Suudi Arabistan, Yemen’e hava saldırısı düzenledi! Çok sayıda ölü ve yaralı var

İç savaş ülkesi Yemen’den bugün gene kara haberler geldi. Arap Yarımadası’nın en yoksul ülkesinde üçüncü senesini dolduran çatışmalarda, bugün Suudi Arabistan’ın başını çektiği koalisyon uçakları hava saldırısı düzenledi.

Jetler, İran destekli Husilerin kontrolündeki başkent Sana’da bir polis merkezini vurdu.

Suudi Arabistan, Yemen'e hava saldırısı düzenledi! Çok sayıda ölü ve yaralı var

12 ÖLÜ, 80’İ AŞKIN YARALI

Husilere ait El-Mesire televizyon kanalı, saldırıda 39 kişinin öldüğünü bildiriyor. 90 yaralı ise hastanelere taşındı.

Reuters haber ajansı, bombardıman sonunda küle dönmüş cesetlerin fotoğraflarını dünyaya servis etti.

Anadolu Ajansı, ölen ve yaralananların polis merkezinde alıkonulanlar olduğunu aktarıyor. Saldırı esnasında karakolda 180 kişi vardı.

YEMEN’DE BİTMEYEN SAVAŞ

Yemen’de İran destekli Husilerin başkent Sana’yı ele geçirmesi ve Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi’nin kaçmasıyla patlak veren iç savaş, ezeli düşmanlar Suudi Arabistanile İran’ın bir kapışmasına dönüştü. Suudi Arabistan ve öbür bölge ülkeleri Mart 2015’te Husiler’e karşı operasyon başlattı.

Halihazırda ülkenin batısını kontrol eden Husilere karşı Suudi Arabistan’ın başını çektiği uluslararası koalisyon bombardımanlar düzenliyor. Koalisyonda Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt ve Sudan gibi ülkeler yer alıyor.

Yemen’den Kasım ayı başında Riyad’a fırlatılan füze, Suudi Arabistan ve İran’ın birbirlerine savaş tehditleri savurmalarına neden olmuştu.

Ülkenin orta kesiminde terör örgütü El Kaide’nin kontrol ettiği bölgeler de bulunuyor.

Eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, uzun süre Husilerle işbirliği yapıp yönetime karşı beraber savaştı. Aralık ayı başında taraflar birbirleriyle çatışmaya başladı ve Salih öldürüldü.

İç savaştan önce de fakir ülkeler listesinin ilk sıralarında gelen Yemen’de, neredeyse üç senedir susmayan silahlar sebebiyle vaziyet bir felakete doğru gidiyor.

Savaşta 10 binden fazla insan öldü, milyonlarca insan evini terk etmek mecburiyetinde kaldı. Kolera gibi salgın hastalıklar ülke çapında yayılıyor, şimdiye kadar 900 bin insan hastalıktan etkilendi.

Yedi milyon insanın açlığın kıyısında olduğu ülkede, abluka sebebiyle ortalama 21 milyon kişi insani yardıma muhtaç.

HUSİLER KİMDİR?

Yemen ile Suudi Arabistan sınırında bulunan Sada kent merkezinde yaşayan Husiler önceleri, Hz. Muhammed’in torunları olan ilk 5 İmam’ı (Hz. Ali, Hz. Hasan, Hz. Hüseyin, İmam Zeynelabidin ve İmam Zeyd) meşru İslami önder kabul eden fakat Sünni Müslümanlar ile teorik ve pratik alanda çatışmayan Zeydi mezhebine üye.

Sana Üniversitesi Eğitim ve Felsefe Bölümü öğretim mensubu Prof. Dr. Ahmed Muhammed Dağşi, Zeydi Mezhebi’nin genel görüşleri arasında yer almayan “Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer ve Hz. Osman’ı Hz. Ali’den önce halife oldukları için suçlu ya da kâfir görmek” gibi aykırı görüşlere sahip olan Carudiye ekolüne üye olan Husi lideri Bedreddin Husi’nin, İran’ın Kum şehrinde ve Lübnan’da gördüğü ilahiyat eğitimi neticesi 12 İmam Şii mezhebini kabul ettiğine dikkati çekiyor. Dağşi, Husi hareketinin ideolojik açıdan Yemen’deki Sünni ve Zeydi hareketlerden bağımsızlaşarak İran yönetimiyle paralel bir siyasal oluşuma dönüştüğü değerlendirmesinde bulunuyor.

Yemen’in en büyük Zeydi otoritesi biçiminde anılan İmam Kadı Muhammed İsmail Amrani’nin yanı sıra İmam Maciduddin Mueydi, Muhammed el-Mansur, ve Dr. Murtaza Mahatvari, Muhammed Abdulazim el-Husi gibi Zeydi otoritelerin “gayrimeşru” ilan ettiği Husi Ensarullah hareketi Yemen Alimler Birliği tarafından da “fitne çıkarmak” ile itham edilmişti.

SUUDİ ARABİSTAN, İRAN VE ABD’NİN YEMEN’DEKİ POZİSYONU

İran, Şii Husilerin en büyük destekçisi. Geçmişte Yemen hükümeti, isyancılara İran tarafından gönderilen silahlara el koyduğunu açıklamıştı.

Son olarak İran’ın yoğun desteğini alan Husiler, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi’nin Sittin Caddesi’ndeki konutuna saldırdı.

İran yönetimi Suriye, Irak ve Yemen’de kendisine yakın silahlı birliklerin olduğunu inkâr etmiyor.

İran’ın Yemen’deki etkisinden de bahseden İran Devrim Muhafızları Komutanı General Hüseyin Selami, Husi Ensarullah hareketinin, İslam Devrimi’nin temel prensipleriyle hareket ettiğini ifade etmişti.

Cumhurbaşkanı Hadi’yi kuvvetli şekilde destekleyen Suudiler, Husilerin etkisinin artmasına net şekilde karşılar. 2009 senesinde petrol zengini Suudi devleti Saada vilayetindeki Şii isyancılara karşı hava harekâtı düzenledi. Geçen yıl de Husileri ‘terör örgütü’ ilan etti.

Riyad’lı yetkililer Husileri İran’ın bölgedeki temsilcisi olmakla suçluyor. Aşırı derecede varlıklı ve politik etkiye sahip olan Suudilerin Yemen’de kilit rol oynamayı sürdürmesi bekleniyor. Riyad daha önce İran’ı ‘Yemen’den işgalci kuvvetlerini çekmesi’ ile alakalı uyarmıştı.

Bölgenin kuvvetli Sünni devleti Suudi Arabistan ve kuvvetli Şii devleti İran arasında gergin olan ilişkiler, Yemen’in yıkıcı bir mezhep çatışmasına sürükleneceği kaygısına neden oluyor.

ABD yönetimi, Suudi Arabistan öncülüğünde başlayan hava operasyonlarına lojistik ve istihbarat desteği veriyor.

Washington’un en büyük kaygısı, ülkedeki kuvvetli unsurlardan biri olan Arap Yarımadası El Kaide’sinin (AQAP) etkisini daha da artırması.

İlginizi Çekebilir
İsrail ile yakınlaşan Suudi Arabistan’a İran’dan ihanet suçlaması!

İsrail ile yakınlaşan Suudi Arabistan’a İran’dan ihanet suçlaması!

ABD ve İsrail ile olan uyumundan kaynaklı Suudi Arabistan'ı sert dille eleştiri yağmuruna tutan İran'ın dini lideri Hamaney, "Müslümanlara ihanet." dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz