Suudi Prens Kendine Ait Orduyu Kurunca Rakip Prensleri Tutuklattı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’ın 5 bin kişilik el Saif el Ajrab adlı bir tugay kurduğu ortaya çıktı. Bu ordunun kasım ayında öbür prens ve bakanları tutuklayan operasyonda yer aldığı öğrenildi.


Suudi Prens Kendine Ait Orduyu Kurunca Rakip Prensleri Tutuklattı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a bağlı, özel eğitimli bir ordu kurulduğu ortaya çıktı.

PRENS OPERASYONLARINI ONLAR YAPMIŞ

Suudi Arabistan merkezli internet haber siteleri, Sabq ve el-Marsad’a göre Kasım ayında kraliyet ailesine bağlı prenslere, bakanlara ve öbür yetkililere yönelik gerçekleştirilen operasyonlar, bu özel ordu kullanılarak yapıldı. Son olarak geçen hafta sonu 11 Suudi Prense yönelik gerçekleştirilen operasyonda da bu elit birliğin kullanıldığı söyleniyor.

AKLI BAE PRENSİ’NDEN ALMIŞ

Kraliyet Muhafızlarına bağlı gözüken bu elit birliğin isimi el-Saif el-Ajrab. Selman’ın, Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan ile yakınlığı düşünüldüğünde, kendine bağlı özel ordu fikrini de BAE prensinden aldığı değerlendiriliyor. Muhammed bin Zayed’in, Blackwater kiralık katil firmasının kurucusu Eric Prince aracılığıyla paralı askerlerden oluşan bir özel ordu kurduğu ortaya çıkmıştı.

5000 KİŞİLİK KUVVET

Beş bin kişilik bir güçten oluşan tugay, 2015 senesinde tahta çıkan Kral Selman bin Abdulaziz’in emriyle kuruldu. Buna karşı tugay direkt olarak Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a bağlı olarak çalışıyor ve yalnızca ona hesap vermekle yükümlü. Tugaya özel olarak seçilen askerler üst düzey askeri eğitimden geçerek göreve hak kazanıyorlar.

KILIÇ TUGAYI

Selman’ın özel ordusu olarak görev alan tugay, ismini, tarihteki ikinci Suud devletinin kurucusu Turki bin Abdullah bin Muhammed el-Suud’un kullandığı kılıçtan alıyor. El-Saif el-Ajrab kabaca “kılıçtan geçirilenlerin kanıyla paslanmış kılıç” olarak tercüme ediliyor.

BAE’NİN İZİNDE

Kral Selman bin Abdülaziz’in tahta çıkışının sonrasında Riyad ile yakın işbirliği geliştiren BAE de, paralı askerlerden oluşan özel bir ordu kurdu. Kiralık katil şirketi Blackwater’ın kurucusu Eric Prince vasıtasıyla kurulan bu ordunun Yemen’de de aktif rol aldığı söyleniyor. Zayed’in yakın arkadaşı Selman’ı da Prince ile tanıştırdığı ve Veliaht Prense bağlı özel ordu kurma fikrinin bu görüşmeler sonrası ortaya çıktığı değerlendiriliyor.

Kaynak: Yeni Şafak

İlginizi Çekebilir
Suudi Prensten Skandal Açıklama: Arkamda Trump Ailesi Var!

Suudi Prensten Skandal Açıklama: Arkamda Trump Ailesi Var!

11 prensin tutuklanmasıyla dünya gündemine gelen Suudi Arabistan'da, veliaht prens Salman'ın sözleri olay yarattı. Salman, "Trump ailesi arkamda" ifadelerini kullanarak adeta düşmanlarına meydan okudu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz