Takılardaki değersiz taşların gramı altının fiyatından düşecek

Elazığ Kuyumcular Odası başlattığı uygulamayla bir ilke imza attı. Altın fiyatına satılan değersiz taşlar artık altının gramından düşülerek alınıp satılacak. Oda Başkanı Çakmakçı, artık barkod üstüne değersiz taşların gramajının yazılacağını, bu gramajın da satılan altından düşüleceğini belirtti.


Takılardaki değersiz taşların gramı altının fiyatından düşecek

Altın takıların üstünde bulunan taşların daha önceden altın diyerek satıldığını dile getiren Elazığ Kuyumcular Odası Fikret Çakmakcı, taşların bundan sonra altının gramından düşülüp o biçimde satılacağını belirtti. Elazığ Kuyumcular Odası, altın takılar üstünde bulunan boncuk taşlarla alakalı yeni bir uygulama başlattı.

Türkiye’de ilk olan uygulamada, kuyumcular altın üstünde bulunan ve değersiz olan boncuk taşları altının gramından düşerek alıp, satacak. Önceden değersiz taşların altın fiyatına satıldığını aktaran Oda Başkanı Fikret Çakmakcı, artık barkod üstünde taşın gramının yazılı olacağını ve vatandaşın alırken taşın gramını altından düşerek alacağını aktardı.

Cam diyerek tabir edilen taşların daha önceki uygulamada altın diyerek alındığını vurgulayan Fikret Çakmakcı, “Bu saatten sonra taşı altın diyerek almayacağız. Taşı normal altının gramından düşüp, yalnızca şirketlere işçilik ödeyeceğiz. Buda dolayısıyla vatandaşa yansıyacak. Ucuz aldığımız bir ürünü, vatandaşa da ucuz olarak satacağız. Tek taş ve beş taşlarda da bu geçerlidir.

Vatandaş kuyumcuda bir art niyet aramasın. Kuyumcu böyle aldığı ürünü mecburen böyle satıyordu. Taşlı ürün satışı yapan şirketlere açtığımız savaşta bu saatten sonra taşın gramı altından düşülecek, işçiliğine yazılacak. Vatandaş tek taşı 50 lira, beş taşı ise 70 lira daha ucuz alacak. Bundan sonrada vatandaş sattığı taşlı ürünün taşını çıkarttırmadan satacak.

Kuyumcu taşını çıkarıp alsa bile vatandaş herhangi bir zarara uğramayacak. Çünkü taşına para ödemeden alınmış bir ürün. Şuan Elazığ’da başlattık ve Türkiye’de de uygulamalar geçerlidir” şeklinde konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Altının ons fiyatı yükselişe geçti! gram altın fiyatları artıyor

Altının ons fiyatı yükselişe geçti! gram altın fiyatları artıyor

Altının ons fiyatı, bin 366 dolar ile 17 ayın en yüksek rakamını görürken yurt içinde altının gram fiyatı da 164 lirayı geçti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz