Tarihi kale sular altında bulundu

Van gölü ve çevresinde yapılan araştırmalar sonucunda Urartular döneminden kalma 3 bin yıllık olduğu düşünülen kale keşfedildi.


Tarihi kale sular altında bulundu

Van Yüzüncü Sene Üniversitesi (YYÜ) ve Adilcevaz Kaymakamlığı işbirliği ile yapılan çalışmalar sonucunda Van Gölü’nde Urartular dönemine ait 3 bin senelik kale bulundu.

Bitlis’in Adilcevaz ilçesine gelen Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan ve beraberindeki Van Yüzüncü Sene Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akkuş, Dalış Eğitmeni ve Federasyon Yönetim Kurulu Mensubu Murat Kulakaç ve dalgıç Cumali Birol, Van Gölü’ne dalış yaparak Urartular dönemine ait 3 bin senelik kaleyi görüntüledi. Yapılan çalışmaları Adilcevaz Kaymakamı Arif Karaman’da izledi.

Konu hakkında gazetecilere açıklamada bulunan Adilcevaz Kaymakamı Arif Karaman, yapılan çalışmaların mühim olduğunu ifade ederek, “İlçemizde bulunan tarihi Urartu kalesinin su altında kalan kısmı gün yüzüne çıkarıldı. Bu kale ortalama 3 bin senelik bir kaledir. Yapılan bu çalışma ilçemizin tarihi açısından mühim bir çalışmadır. Bu tarihin gün yüzüne çıkarılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan ise, Van Gölü 600 bin senelik bir tarihe sahip olduğunu ifade ederek, “Van Gölü’nün etrafından birçok uygarlık ve toplumlar yaşamıştır. Bu toplumlar Van Gölü’nü yukarı deniz olarak isimlendirmiş ve Van Gölü’nün kalbinde birçok gizemi barındırdığına inanmıştır. Bizlerde bu noktadan hareketle Van Gölü’nün yani yukarı denizin kalbindeki sırları açığa çıkarmak için çalışmalar yapmaktayız. Bildiğiniz gibi Van Gölü’nde ortalama 10 seneye yakın yaptığımız çalışmalar ile İnci Kefali, mikrobiyalitler ya da Van Gölü mercanları ve Rus batığının su altı görüntülerini çekerek tüm dünyaya duyurduk. Bu gün burada Van Gölü’nün suları altında kalmış bir kaleyi keşfetmekle Van Gölü’ne ait sırlardan birisini daha açığa çıkarmanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bizde bu tarihi parça parça araştırıp üzerine gidiyoruz. Van Gölü’nde bulunan bu kalenin yanı sıra daha önce belirlenen mikrobiyalitlerin bölgenin ekonomisine ve turizmine mühim katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Su altında bu kaleye rastlamamız mucizevi bir olay. Bu kalenin tarihi ile ilgili arkeologlar gelip araştırma yapacaklar ve buranın tarihi ile ilgili da mühim bilgiler edinmiş olacağız. Kaledeki surun taş yapısı daha fazla Urartular döneminde kullanılan kesme taşlardır. Bu sebeple bu kalenin bir Urartu kalesi olması daha ağır basıyor. Burada bulunan kalenin surları çok geniş bir alanı kaplamaktadır. Van Gölü suyu sodalı bir su olması dolayısıyla kalenin yapılarında herhangi bir bozulma söz konusu değildir. Bu sebeple kale senelerdir suyun altında tahrip olmadan ilk günkü gibi özelliğini korumaktadır. Adilcevaz Kaymakamımız Arif Karaman’ın daveti üstüne yapmış olduğumuz dalış ile Van Gölü’nün suları altındaki kalenin yerini kesin olarak tespit ederek su altı görüntülerini çektik. Elde ettiğimiz bulgular ile bir seneye yakın süren araştırmalarımız ileri bir boyuta taşınmış oldu. Bu aşamadan sonra arkeolog ve tarihçilere yeni bir araştırma alanı açtığımıza inanıyoruz. Van Gölü sırları ile bizleri büyülemeye devam ediyor. Gölün derinliklerine indikçe bir manada tarihe bir yolculuk yapmış oluyoruz. Su altında bir kaleyi görüntülemek ve tarihin parmak izlerine dokunabilmek muhteşem bir duygu. Kalenin yanı sıra etrafındaki yer verilen mikrobiyalitleride görüntüledik. Bu manzaralar insanı büyüleyen Van Gölü’nün sanki sıralarının bir araya geldiği muhteşem manzaralar. Dilerim bu kayıtlar bölgenin daha çok tanınması ve daha çok dalış severin bölgeye gelmesine neden olur” şeklinde konuştu.

“GÖL, SUYUN ALTINDA KALAN KALEYİ BU ZAMANA KADAR SAKLAMIŞTIR”

Van Yüzüncü Sene Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akkuş ise, belirlenen bu yapıların bölge ekonomisine mühim katkı sağlayacağını ifade ederek, “Burada yapılan keşif ile Van Gölü’nün mühim sırlarından birİsini daha açığa çıkartmış bulunuyoruz. Adilcevaz Kaymakamlığı ile koordineli olarak yapmış olduğumuz bu çalışmalarımız ile öncelikli maksadı su altında bulunan bu kalenin korunmasıdır. Van Gölü 600 bin senelik bir geçmişe sahip. Van Gölü’nün geri çekilmesiyle beraber, gölün etrafında yaşayan uygarlıklar zamanla buralarda yerleşim yerleri kurmuş ve göl yeniden yükseldiğinde ise insanlar tekrar geri çekilmiştir. Ancak insanların yapmış olduğu yapılar buralarda suyun altında mevcut kalmışlardır. Buradaki bu yapıların korunması gerekmektedir. Çünkü ülkemizdeki tarihi kaleleri gördüğümüz zaman buraların tahrip edildiğini görmekteyiz. Fakat buradaki göl, suyun altında kalan kaleye tahrip vermeden koruyucu görevi üstlenerek bu zamana kadar saklamıştır. Yapmış olduğumu çalışmalar sonucunda Van Gölü’ne ait birçok gizemli yapıyı ortaya çıkarttık. Bunların yeterince tanıtımını yapabilirsek Van Gölü etrafında onlarca dalış okulu açılacak ve bu sebeple binlerce insan dalış yapmak için buralara gelerek bu güzellikleri yerinde görebileceklerdir. İşte bu güzellikler bölgede bir eko turizm sektörünün doğmasını sağlayacaktır. Buda bölgede ekonomik açıdan bir canlılığa sebep olacaktır. Arkeologların da burada yapacağı çalışmalar sayesinde inanıyorum ki bu kale hakkında bizleri heyecanlandıracak ve bizi hayrete düşürebilecek daha fazla bilgilere ulaşacağız. Bu sayede bu kalenin cazibesi her geçen gün artacak. Bu kalenin en mühim özelliği hem gölün kenarında bulunması hem de dünyada bulunan en büyük mikrobiyalitler ile çevrili olması sayesinde buraya dalacak olan insanlar iki muhteşem güzelliği bir arada görebilme olanağına ulaşabilecekler” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir
Uyuşturucu baskınında okul görevlisi gözaltına alındı

Uyuşturucu baskınında okul görevlisi gözaltına alındı

İran'dan Türkiye'ye gerçekleştirilen uyuşturucu sevkıyatının ilk noktası olan Van'da yapılan baskında 71 kilo eroin ele geçirildi. Gözaltına alınan iki kardeşten birinin okul görevlisi olduğu anlaşıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz