Tarla sürerken bulduğu 2 bin yıllık tarihi eserleri satmak isterken yakalandı

Amasya’da Roma döneminden kalma ortalama 2 bin senelik tarihi eserleri tarla sürerken tesadüfen bulan köylü, aradan bir sene geçtikten sonra satmaya çalıştığı eserlerle beraber jandarma tarafından yakalandı.


Tarla sürerken bulduğu 2 bin yıllık tarihi eserleri satmak isterken yakalandı

Edinilen bilgiye göre, Amasya merkeze bağlı Abacı köyünde yaşayan K.Y. tıpkı ‘Köyden indim şehire’ isimli filmdeki gibi kendisine ait tarlayı traktörle sürdüğü esnada takılan taşın kalkmasıyla Roma döneminden kalma mezarla karşılaştı. Mezarın içindeki insan iskelet kalıntılarının yanında 2. yüzyıla ait olduğu değerlendirilen 2 gözyaşı şişesi, 1 bronz ayna, 1 saç tokası, 1 yüzük ve 2 metal objeyi çıkarıp evine götüren K.Y. vaziyeti yakınlarından da gizledi.

Aradan bir sene geçtikten sonra eserleri satmak istediği esnada Amasya İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin takibine takılan K.Y.’nin eviyle yanındaki eklentilerinde yapılan aramada mezardan çıkan tarihi eserler ile ruhsatsız av tüfeği ile bir miktar mühimmat bulundu.

Soruşturmayı derinleştiren jandarma ekiplerinin il merkezindeki M.D.’nin iş yerinde yapılan aramada ise erken Roma dönemine ait 43 sikke, bir yüzünde Hz. İsa öbür yüzünde Hz. Meryem figürlü tunç tablet, 1 Hz. İsa figürlü metal haç, 1 metal kolye ucu, 1 mühür, 1 dibek ve tokmağı ile 7 cam obje belirlendi.

Operasyonda toplam 63 eser ele geçirilirken, “kültür ve tabiat varlığı kaçakçılığı” suçundan gözaltına alınan 2 şüpheli ile ilgili Amasya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli işlem başlatıldı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz