Tarlayı kazarken 2 bin senelik heykel buldu!

Çorum’da bir çiftçi tarlasını kazdığı esnada karşısına çıkan Roma dönemine ait olan ve “Hırsızlar Tanrısı” olarak da bilinen Hermes heykelini müzeye verdi.


Tarlayı kazarken 2 bin senelik heykel buldu!

6 ay önce ismi açıklamayan bir çiftçi tarlasında çalıştığı esnada bir heykel buldu. Tarladaki işlerini yarıda bırakan çiftçi heykelciği alarak Çorum Müzesi’ne getirdi.

Arkeofili’de yer verilen habere göre, yapılan araştırmalar sonunda 2.000 senelik olduğu öğrenilen ve Müze Müdürlüğü tarafından teslim alınan Hermes heykeli uzmanlar tarafından restorasyonu yapılarak envantere kaydı yapıldıktan sonra müze koleksiyonuna alındı.

Çiftçi ödüllendirildi

Konu hakkında yasaya göre, taşınır ve taşınmaz kültür-tabiat varlıklarını bulan yahut eserden yeni haberdar olanlar, en geç üç gün içinde en yakın müze müdürlüğüne, köyde muhtara, öbür yerlerde de mülki idare amirlerine vaziyeti bildirmekle mecbur tutuluyor. Bu kapsamda Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararınca Hermes heykelini getiren çiftçinin ödüllendirildiği öğrenildi.

Çorum Müzesi Müdürü Dr. Önder İpek, arkeolojik kazılardan gelen eserlerin yanı sıra müzeye vatandaşların kaçak kazı yapmadan piknik alanlarında ve tarla sürümü esnasında tesadüfen karşılaştığı eserleri müzeye getirdiklerini belirtti.

Mevzuat gereği buldukları tarihi eserleri müzelere teslim eden vatandaşlara ödüllendirme ve taktir mahiyetinde ücretler ödendiğini dile getiren Dr. İpek,

“Vatandaşlarımız zaman zaman buldukları eserleri bizlere teslim ediyorlar. Son zamanda müzemiz koleksiyonunda bulunmayan Roma dönemine ait Hermes heykelciliği böyle kazandırıldı. Vatandaşlarımız buldukları eserleri müzemize getirdiklerinde kaçakçılığa meydan vermemek için devletimiz tarafından bir ödeme yapılmaktadır. Vatandaşlarımızdan buldukları tarihi eserleri müzemize getirmelerini öneriyoruz.” şeklinde konuştu.

Zeus’un oğlu

Müzedeki heykelin altında şu bilgiler yer alıyor: “Hermes, Tanrı Zeus ile Titanlar soyundan gelen Maia’nın oğludur. Zeus’un buyruklarını ölümlülere ve tanrılara iletir. Kanatlı sandalet ve başlık giyen Hermes, elinde asa ve para kesesi taşır. Güzel ve inandırıcı konuştuğu için hatiplerin, sürülerin, ve hırsızların tanrısıdır. Yolları, yolcuları ve tüccarları korur. Ölenlerin ruhunu yer altı ülkesine Tanrı Hades’e götürür. Zeus’n gönderdiği uykuyu ve rüyaları insanlara iletmek onun görevidir.”

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Tarihi eser ve FETÖ dökümanları ile yakalanan polis başmüfettişi gözaltında

Tarihi eser ve FETÖ dökümanları ile yakalanan polis başmüfettişi gözaltında

Gaziantep'te gerçekleştirilen operasyonda polis başmüfettişi FETÖ'ye ait belge ve tarihi eserlerler ile yakalandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz