Tarsus Roma döneminden kalma bulunan lahitlerin içi boş!

Mersin’in Tarsus ilçesinde yapılan kazı esnasında çıkan lahit mezarların içi boş çıktı. Lahit mezarların Roma döneminde yaşamış bir aileye ait olabileceği üstünde duruluyor.


Tarsus Roma döneminden kalma bulunan lahitlerin içi boş!

Fatih Mahallesi, 3. Derece Arkeolojik SİT alanı içerisinde yer verilen 4411 ada, 1 parsel üstünde Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda Tarsus Müze Müdürlüğünce kültür varlıklarıyla alakalı olarak müzeler tarafından yapılan kazı ve sondaj izin belgesi ile 11 Aralık 2017 tarihinde sondaj kazısı çalışmalarına başlanıldı.

Müze müdürlüğünün kontrolünde zemin etüt sondaj çalışmasında yakın Roma dönemine ait yapı izleri ve 3 tane mezar, çeşitli büyüklüklerde kiremit bulgusuna rastlanılmıştı.

Bugün ortaya çıkan 3 lahit mezar arkeologlar gözetiminde açıldı. Lahit mezarların boş olduğu görüldü. Yapılan kurtarma sondajı çalışmasında ortaya çıkan lahit mezarların Roma döneminde yaşamış bir aileye ait olabileceği üstünde duruluyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Tarsus’ta kazılan gizemli evin içi görüntülendi!

Tarsus’ta kazılan gizemli evin içi görüntülendi!

Mersin'in Tarsus ilçesinde bir evde 2016 yılında büyük bir gizlilikle başlatılan ve özel harekat polislerinin eşlik ettiği kazı 1 yıl sonra 2017 tarihinde son buldu. Kazı alanıyla ilgili görüntüler ilk defa kameralara yansıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz