Tarsus’ta yapılan gizemli kazı ortalığı karıştırdı!

Meclis Araştırma Komisyonu geçtiğimiz gün Tarsus’ta yapılan gizemli kazı ile alakalı Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan bilgi talebinde bulundu. Gönderilen notta bir senelik kazının müze ile Emniyet’i karşı karşıya getirdiği anlaşıldı.


Tarsus’ta yapılan gizemli kazı ortalığı karıştırdı!

Hürriyet’ten Umut Erdem’in haberine göre kazının perde arkasıyla alakalı şu bilgiler paylaşıldı:

Kaçak kazı ihbarı

“Tescilsiz eski metruk taşınmazda kaçak kazı yapıldığı ihbarının bildirilmesi üstüne Tarsus Müzesi Müdürlüğü uzmanlarınca alana gidilerek lüzumlu araştırmalar yapılmıştır. Yapılan araştırmalarda; tek katlı, betonarme bir bina içerisinde açılan çukurda -2.30 m. derinliğe inildiği, bu seviyeden kuzeye ve güneye doğru iki farklı yönde galeri biçiminde kazı çalışmalarının devam ettiği, mimari olarak herhangi bir kültür varlığına rastlanmadığı belirlenmiştir. İnceleme ardından hazırlanan müze uzman raporu, alakalı birimlere yasal işlemler yapılmak üzere iletilmiştir. Kaçak kazı alanında açılan kazı çukuru ve hafriyat toprağı içerisinde amorf vaziyette yoğun kültür varlığı ile karşılaşılması sebebiyle de tespit ve tescil işlemleri için konu Adana Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na iletilmiş, kurulun 22 Temmuz 2015 tarihli kararı ile söz konusu parselin de içerisinde yer aldığı parselleri ve çevresini kapsayan alan III. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilmiştir.

İstihbaratla koordineli kazı

Parselle alakalı olarak 15 Kasım 2016’da Tarsus Müzesi Müdürlüğü’ne gelen ‘alanda Özel Harekât polislerince sokak girişlerinin kapatıldığı’ ihbarı üstüne Tarsus İlçe Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık Şubesi ile irtibata geçilmiştir. Yapılan görüşmelerde alanın III. Derece Arkeolojik Sit alanı olarak tescilli olduğu, asla izinsiz bir uygulamanın özellikle kazı faaliyetlerine yönelik çalışmanın yapılamayacağı bilgisi verilmiştir. Güvenlik görevlilerince yürütülmekte olan bir soruşturmaya yönelik inceleme yapıldığı, herhangi bir kazı çalışmasının yapılamayacağı ifade edilmiştir. Fakat söz konusu alanda araştırmalarda bulunan istihbarat yetkilileriyle yapılan görüşmelerde kaçak kazılar ile açığa çıkan kültür varlıklarının mahiyetinin anlaşılabilmesi maksadıyla kaçak kazı çukurlarının bulunduğu alanlarda Tarsus Müzesi Müdürlüğü başkanlığında, istihbarat yetkilileriyle koordineli olarak kazı çalışmalarının yapılmasına karar verilmiş olup 15 Aralık 2016 tarihli yazımızla lüzumlu izin verilmiştir.”

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz