Taşeron işçi listesi için bugün son gün

Kadroya geçme koşullarını karşılayan taşeron işçiler için 2 Ocak’ta başlayan süreç devam ediyor. İşçilerin 11 Ocak’ta sona eren müracaatlarının sonrasında işlemeye başlayan “Tespit komisyonu araştırması ve hak sahiplerinin ilanı” aşaması için tavsiye edilen 40 günlük süre bugün sona eriyor.


Taşeron işçi listesi için bugün son gün

Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerdeki 400 bin taşeron işçisini yakından ilgilendiren kadro düzenlemesiyle alakalı takvim işliyor.

Olağanüstü hal kapsamında 24 Aralık’ta yayımlanan 696 sayılı Yasa Hükmünde Kararname (KHK) ile detayları ortaya çıkan düzenleme kapsamında, taşeron işçilerin kadroya geçiş müracaatları için resmi süreç 2 Ocak’ta başlayıp11 Ocak’ta sona ermişti.

Başvuruların sonrasında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca “Tespit komisyonu araştırması ve hak sahiplerinin ilanı” için tavsiye edilen 40 günlük süre sona ererken, yüz binlerce taşeron işçi tespit komisyonlarının ilan edeceği listeleri beklemeye başladı.

Aralarında Sağlık, Dışişleri, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme bakanlıklarının da olduğu bazı kamu kurumları, Bakanlığın tavsiye ettiği süre dolmadan hak sahibi listeleri açıklarken, birçok kamu kurumu, müracaat sayısının fazla olması ve güvenlik soruşturması gibi işlemlerin tamamlanamaması sebebiyle listelerini sonuçlandıramadı.

Tavsiye niteliğindeki süreyi dikkate alan birçok kamu kurum ve kuruluşunun, bünyelerindeki taşeron işçilerin kadro müracaatının kabul edilip edilmediğini gün içerisinde listeler halinde açıklaması bekleniyor. Taşeron işçiler, kadro müracaatının kabul edilip edilmediğini bu listelerden öğrenebilecek.

Diğer taraftan, bazı sebeplerle tavsiye edilen 40 günlük sürede çalışmalarını tamamlayamayan kurumların da birkaç gün içerisinde listelerini açıklaması bekleniyor.

SINAVLAR 3-22 MART’TA YAPILACAK

Tespit komisyonunun açıkladığı listelere işçiler itiraz edebilecek. İlana itirazların 21-23 Şubat, itirazların incelenmesi ve kesin listenin ilanının 24 Şubat-2 Mart, sınavın yapılmasının 3-22 Mart, sınav kuruluna itirazın 23-26 Mart, itiraz araştırması ve kesin listenin ilanının ise 27-31 Mart tarihlerinde yapılması yönündeki tavsiye niteliğindeki takvim işletilecek.

Tüm bu aşamaların sonrasında, hak sahipleri 2 Nisan’a kadar topluca işçi kadrolarına geçirilecek.

Taşeron işçilerin kurumlarda kadroya geçiş süreçlerini yürütecek tespit komisyonu en az üç kişiden oluşacak, iki yedek mensubu olacak. Komisyon, mensup tam sayısıyla toplanacak ve oy çokluğu ile karar alacak. Sınavlarda sorulacak sorular, çalışanların iştigal ettikleri görevlerle alakalı konularda, yetkinliklerini ölçmeye yönelik ve eğitim düzeylerine uygun bir biçimde sınav kurulunca hazırlanacak.

Yapılacak sınavların yeri, günü ve saatine ilişkin bilgiler ise alakalı idarenin internet sayfasında ilan edilecek. Kadroya geçişin mühim aşamalarından olan yazılı sınav, sınav kurulu tarafından 100 puan üstünden değerlendirilip, tutanağa geçirilecek. Sınavda başarılı sayılmak için en az 50 puan alma koşulu aranacak.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz