Taşeron işçiler kadroya geçebilmek için uzun kuyruklar oluşturdu

Yeni yılda kadroya geçmek için günler öncesinden evraklarını hazır eden taşeron işçiler, kadro müracaatı yapabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu.


Taşeron işçiler kadroya geçebilmek için uzun kuyruklar oluşturdu

Yeni senede kadroya geçmek için günler öncesinden evraklarını hazırlayan taşeron işçiler, lüzumlu evrakları ve doldurdukları formları alakalı birimlere sunarak müracatlarını yapmaya başladı. Kadroya geçişlerin yapılacağı bazı kurumlarda mesainin ilk saatlerinden itibaren yoğunluk oluştuğu görüldü. Gaziosmanpaşa Belediyesi’nde de işçiler evraklarını alakalı personele teslim etti.

“AİLECEK ÇOK MUTLU OLDUK”

Başvurusunu tamamlayan temizlik işçisi Veysel Özgeç, kadroya alınacakları için mutlu olduğunu belirtti. Çevresindeki herkesin kadro heyecanı yaşadığını söyleyen Özgeç, “Taşeron işçilerin kadroya alınacak olması ailemdeki en küçük kardeşimi, akrabaları mı bile mutlu etti. Allah devletimize zeval vermesin. Kadro başvurularımızı yaptık, inşallah imzamızı atacağız bugün. 2,5 senedir taşeron olarak çalışıyordum. 10-15 senedir çalışan ağabeylerimiz de var. Ben onlar ismine da seviniyorum. Vaziyeti olmayan insanlar da var aramızda, inşallah onlar için de hepimiz için de iyi olacak.” şeklinde konuştu.

Temizlik işçisi Mehmet Kıran da 2,5 senedir aynı firmada taşeron olarak çalıştığını, kadroya alınan taşeronların mağduriyetlerinin ortadan kalkacağına inandığını dile getirdi.

“KADROYA ALINMAK VERİMİ ARTIRACAK”

Teşoran işçilerin kadroya alınmasının, çalışmadaki verimi arttıracağını vurgulayan Kıran, “Taşeron bizim belimizi bükmüştü zaten. Kadroya geçmek çok güzel bir şey, inşallah hayırlı olur. Devletimizden bu konuda bizleri düşündükleri için Allah razı olsun. Bizim elimizden tuttukları için Allah razı olsun. İnşallah bu verim daha da artacak. Arkadaşlarımızın morali yükseldi, herkesin morali iyi. Devletimiz de bunun karşılığını alacak inşallah, pişman olmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Temizlik işçisi İlhan Yardibi de “İnanın çok güzel bir duygu. Cenab-ı Allah devletimizden, halkımızdan razı olsun. 5-6 senedir taşeron olarak çalışıyordum. Bu vaziyet bizi etkiliyordu. İnsanı yoruyordu, yıpratıyordu, çok baskı altındaydık. Allah devletimizden razı olsun ki bu güzel günleri bize gösterdi.” değerlendirmesinde bulundu.

“MÜRACAAT EDEN BÜTÜN İŞÇİ KARDEŞLERİMİZİN BAŞVURULARINI ALIYORUZ”

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, müracaatların alındığı birime gelerek işçilerle sohbet etti. Masa başına oturarak temsili olarak birkaç işçinin müracaatını alan Usta, başvurularını yapan işçilere ‘hayırlı olsun’ temennisinde bulundu.

Belediye Başkanı Usta, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, şunları belirtti:

“Şu anda bünyemizde özellikli olmayan ya da verimli olmayan arkadaşlarla mümkün mertebe çalışmıyoruz. Ama bunların içinde mecburi olarak kanun gereği devam ettiremeyeceğimiz arkadaşlar da var ki onlar kanunda mevzuat gereği kamu ile mahkemelik olanlar, başka kurumdan emekli olmuş ya da sosyal destek alanlar bu kanun kapsamından istifade edemiyor. Onun haricindeki başvuru eden arkadaşlarımızın hepsinin biz devam etmesini arzu ederiz ama ufak tefek aksaklıklar ya da bir takım gerekçelerle çalışılmayacak vaziyette olanlar varsa onlar zamanla belli olacak. Biz gene başvuru eden bütün işçi kardeşlerimizin başvurularını alıyoruz.”

“SINAV FORMALİTEDEN OLACAK”

Birçok işçinin yapılacak yazılı sınavla alakalı aklında soru işareti bulunduğuna dikkati çeken Usta, yazılı sınavın üniversite sınavı gibi olmayacağını, formalite niteliğinde olacağını kaydetti.

“3-5 sene, 10 sene çalışılmış bir kardeşimizle yalnızca bu yasal düzenlemeden dolayı çalışmama vaziyetinin oldukça fazla olmayacağını zannediyorum. Çünkü kurumlar da zaten bunların çalışmasını arzu edecektir. Neticede işini seven, işinde verimli olan, çalışmak isteyen ve tecrübeli arkadaşlara ihtiyaç duyulacaktı. Bunlar da bunların içinden olacaktı doğal olarak.” diyen Usta, çalışmak isteyenlerle yola devam etmeyi istediklerini sözlerine ekledi.

Bu arada, 10 gün sürecek müracaatlar 11 Ocak’ta sona erecek. Müracaatın sonrasında süreç, “tespit komisyonu araştırması ve hak sahiplerinin ilanı”, “ilana itirazlar”, “itirazların incelenmesi ve kesin listenin ilanı”, “sınavın gerçekleştirilmesi”, “sınav kuruluna itiraz”, “itiraz araştırması ve kesin listenin ilanı” biçiminde devam edecek. Hak sahipleri, 2 Nisan’a kadar topluca işçi kadrolarına geçirilecek.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
KİT’lerde çalışan taşeron işçilere kadro müjdesi!

KİT’lerde çalışan taşeron işçilere kadro müjdesi!

Taşeron işçilerin kadrolaştırılması için yapılan düzenlemede kapsam dışı kalan KİT'lere müjde başbakan Binali Yıldırım'dan geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz