Taşeron işçilerin kadroya geçmek için müracaat süreleri doldu

Milyonlarca taşeron işçi kadroya geçebilmek için başvurularını tamamladı. Kadroya geçebilmek için en çok başvuru yapan iller Ankara ve İstanbul oldu.


Taşeron işçilerin kadroya geçmek için müracaat süreleri doldu

Taşeron kadro müracaatlarında süre doldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, 1 milyon kişi kadroya geçmek için kurumlara başvurdu. Bakanlık, emekliliği gelenlerin prim ve yaş hesaplamasını yapacak. Kalanlar sınava tabi tutulacak. Sınavı geçip, güvenlik soruşturmasında problem olmayan adaylar kadrolu olarak çalışmaya devam edecek. İşçiler, 2 Nisan’dan itibaren kadroya alınacak. Kadroda rekorun İstanbul ve Ankara’da olduğu söylendi.

SON GÜNE BIRAKMADILAR

Dün birçok belediyede de taşeron çalışanlar müracaatlarını tamamladı. Sürecin işleyişine ilişkin açıklama yapan belediyeler müracaatların son güne bırakılmadığına dikkat çekti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, belediyelerin farklı kadro uygulamalarının önüne geçilmesi sürecini yakından takip ediyor. Bugün İstanbul Valiliği’nde yapılacak toplantıyla belediyelerin farklı uygulamalara yönelmemesine ilişkin uyum toplantısı yapılacak. Her belediye bünyesinde yaratılan komisyonlar haksız uygulamaların önüne geçecek. Belediyelerdeki geçişler Türkiye genelinde uyumlu yürütülecek. İl bazında kadro listesinin önümüzdeki günlerde açıklaması bekleniyor.

KALIN AÇIKLADI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 819 taşeron işçisine sözleşmeli personel statüsü tanınmasıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin, taşeron uygulamasına fiilen son veren ilk kamu kurumu olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanlığı bünyesinde taşeron uygulamasının sona erdiğini bildiren Kalın, 1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla bu kişilerin “hizmet sözleşmeli” statüde istihdam edilmeye başlandığını vurguladı.

SINAVLARI KURUMLAR BELİRLEYECEK

Sınav taktiğini bakanlıklarda bakan, öbür idarelerde de kurumun üst yöneticileri tespit edecek. Sınavlarda çalışanların yaptıkları iş dikkate alınarak farklı taktikte sınav yapılması mümkün olacak. Sınav günü ve yeri alakalı kurumların internet sayfalarından yayımlanacak. Sorular işçilerin yaptıkları iş alanlarından seçilecek.

İlginizi Çekebilir
KİT’lerde çalışan taşeron işçilere kadro müjdesi!

KİT’lerde çalışan taşeron işçilere kadro müjdesi!

Taşeron işçilerin kadrolaştırılması için yapılan düzenlemede kapsam dışı kalan KİT'lere müjde başbakan Binali Yıldırım'dan geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz