Taşıyıcı anne pazarlığı internet üzerinden yapılıyor!

Ülkemizde yasak olmasına rağmen internet üzerinde birçok sosyal platformda hem taşıyıcı anne olmak isteyen hemde taşıyıcı anne arayanlarla ilgili yüzlerce ilan bulunuyor. Taşıyıcı annelik için ortada konuşulan rakamlarsa 150 bin liradan başlıyor. Operasyonlar için Kıbrıs ve Gürcistan tercih ediliyor.


Taşıyıcı anne pazarlığı internet üzerinden yapılıyor!

Türkiye’de binlerce kadın doğuştan rahmi olmadığı için ya da yaşadığı sağlık problemleri sebebiyle anne olamıyor. Farklı sebeplerle çocuk sahibi olamayan çiftler, son senelerde taşıyıcı anneliği de tercih ediyor. Tüp bebek gibi düzenlenen işlemde erkeğin spermi ve kadının yumurtası kullanılarak embriyo yaratılıyor. Bu embriyolar, taşıyıcı annenin rahmine yerleştiriliyor. Bebek, sperm ve yumurtası kullanılan çiftin genlerini taşıyor.

Habertürk gazetesinde yer verilen habere göre Türkiye’de yasak olduğu için bu taktikle çocuk sahibi olmak isteyenler, taşıyıcı anneliğin yasal olduğu Gürcistan, Amerika ve Hindistan gibi ülkeleri tercih ediyor. Yasadışı olmamasına karşın Kıbrıs da başvurulan yerler arasında. Annebaba adayları, paket fiyat uygulayan Türkiye’deki ajanslar aracılığıyla ‘sağlık turizmi’ isimi altında bu ülkelere gidiyor.

İşlemden önce tanışıyorlar

Adaylar arasından taşıyıcı anneyi seçen çiftler, işlemden önce onunla tanışıyor. Doğum gerçekleştikten sonra aile çocuğu Türkiye’ye getirerek nüfusuna geçiriyor. Taraflar doğumdan sonra birbirleriyle bir daha görüşmüyor.

Son senelerde ünlülerin de tercih etmesiyle gündeme gelen bu taktik, Türkiye’de yüzlerce kadının umut kapısı oldu. Yasak olmasına karşın internet siteleri ve sosyal medyada aracılığıyla ‘taşıyıcı anne pazarı’ oluştu. Yüzlerce kişi, taşıyıcı anne olmak yahut taşıyıcı anne bulmak için buralara ilan veriyor. Adaylar arasında atanamayan öğretmenden Türkiye’de yaşayan yabancılara kadar her kesimden kadın bulunuyor. Yaşları 20-49 arasında değişiyor, 3 çocuk sahibi olan da, daha önce taşıyıcı annelik yapan da var. İstedikleri ücretler ise 150 ile 300 bin lira arasında değişiyor.

İnterneti olan her evde sektör oldu

Taşıyıcı annelik, internetin her eve girmesiyle devasa bir sektör haline gelmiş vaziyette. Biz de taşıyıcı anne olmak için internete ilan veren K. ile görüştük. Eşinden ayrıldığını, İzmir’de yaşadığını söyleyen 1 çocuk annesi K., maddi sıkıntılar sebebiyle bu taktiğe başvurmuş. Birkaç defa yasadışı biçimde yapma yönünde teklif geldiğini söyleyen K., hukuki problemle karşılaşmamak için teklifleri kabul etmediğini anlattı. Bebeğin kendi genlerini taşımayacağı için doğumdan sonra aileye vermekte problem yaşamayacağını kaydeden K., bunun için 150 bin TL ücret talep ediyor.

3 senede 80 çocuk dünyaya geldi

Gürcistan merkezli taşıyıcı annelik ajansının sahibi Dr. Murat Vural, internette taşıyıcı anne ilanı verenleri uyardı: “Taşıyıcı annelik Türkiye’de suç. Kanunlara göre soy bağı değişimi olduğu için Türkiye’de asla yasak. Bizi de arıyorlar taşıyıcı annelik için ama uyarımızı yaparak telefonu kapatıyoruz. Merkezimiz Gürcistan’da. Türk vatandaşlarının taşıyıcı annelik yapmasını ve ailelerin kendi adaylarını bulmasını kabul etmiyoruz. Yasal olarak burada, Gürcü annelerle bu işlemi yapıyoruz. Her şey legal. Gürcistan’da 3 senede 80 Türk çift bu taktikle çocuk sahibi oldu.”

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz