17 Ağustos 2017 Perşembe

Tavuklu Keşkek Tarifi

Keşkek kimi zaman yemek kimi zaman salatalarda kullandığımız birçok insan tarafından tercih edilen bir malzemedir. Peki birçok yemekte kullandığımız bu tadı tavuk ile birleştirdiğimizde ortaya nasıl bir lezzet çıkacağı hakkında fikriniz var mı? Aşağıda verdiğimiz Tavuklu Keşkek Tarifini muhakkak denemenizi öneriyoruz.


Kullanılacak Malzemeler

  • 2 su bardağı aşurelik buğday
  • 1 tane tüm tavuk göğsü
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı toz biber
  • Tuz
  • Karabiber

Tavuklu Keşkek Hazırlanışı

Tavuklu keşkek için önceden buğdayları suyun içerisinde yaklaşık 2 saat bekletmek gerekir. Bekletilen buğdaylar bir tencere de üzerini iki parmak geçecek şekilde su eklenerek iyice pişmeye bırakılır (düdüklü tencerede daha hızlı piştiği için tercih edilebilir). Buğdaylar başka tencerede pişerken bir diğer tencereye tavuğu alıp iyice pişene kadar haşlanır.

Haşlanırken tavuğu üzerine biraz tuz eklenir. Haşlanan tavuklar tencereden alınarak kemiklerin üzerinden ayrılarak alınır. Haşlanan buğdayın suyu süzülür ve buğdaylar bir tencereye alınır. Başka bir tencereye alınan buğdayların üzerine haşlanan tavuk göğsünün suyundan üzerine 2 bardak ilave edilir. Ocakta kısık ateşte sürekli bir tahta kaşık yardımıyla karıştırılarak ağır ağır pişirilir. Pişerken üzerine didiklenmiş tavuk parçaları da ilave edilir (pişirilen tavuk ve buğdayın tamamen parçalanana kadar haşlanması iyice pişirilmesi gerekmektedir bu şekilde yapıldığı zaman daha güzel bir tat elde edilir).

 Sürekli karıştırılan tavuklu keşkek içerisinde sanki kaşar eritilmiş gibi olana kadar pişirilmeli. Tuz ve karabiber üzerine eklenerek karıştırılan tavuklu keşkek ocaktan alınır. Küçük bir tavanın içerisinde 2 yemek kaşığı tereyağı eritilir. Eriyen tereyağı kızınca içerisine toz biber dökülür. Bir servis tabağına alınan tavuklu keşkeğin üzerine kızdırılan tereyağlı toz biber gezdirilir ve servise hazır hale gelmiş olur.

İlginizi Çekebilir

Pastane Usulü Tahinli Çörek Tarifi

Pastanelerin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan tahinli çöreği vereceğimiz tarif ile evinize taşıyabilirsiniz. Ev ortamında Pastane tadında yapılan bu çöreği ister misafirlerinize ikram edin ister çay keyfiniz de kullanın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir