Tecavüzcülere Kimyasal Hadım Yöntemi Geliyor!

Adalet Bakanı Gül, geçen yıl Danıştay kararıyla yürütmesi durdurulan kimyasal hadım yönetmeliğini yürürlüğe koymayı planladıklarını açıkladı. Kimyasal hadım dünyada farklı biçimlerde uygulanıyor.


Tecavüzcülere Kimyasal Hadım Yöntemi Geliyor!

Son olarak Adana ve Antalya’dan gelen cinsel istismar haberlerinin kamuoyunda infial oluşturması ve sosyal medyada “Çocuk Susar Sen Susma” kampanyasının başlatılması neticesi, çocuklara yönelik cinsel suçlar hükümetin gündemine girdi.

KOMİSYON KURULDU

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nda çocuklara yönelik cinsel saldırılar hakkında 6 bakandan oluşan bir komisyon kurulduğunu duyurdu.

Bu komisyon öncelikle alınacak tedbirlerle alakalı çalışma yapacak, yasal ve idari açıdan yapılması gerekenler ile alakalı bir rapor hazırlayacak.

CEZALAR ARTIRILACAK

Bozdağ, komisyonun hazırlayacağı raporun sonrasında bu suça yönelik cezaların da artırılacağını belirtti.

“EN AĞIR CEZALAR VERİLECEK”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin bugünkü grup toplantısında bu tür suçları işleyenlere en ağır cezaların verileceğini açıkladı.

“Bu tür suçları işleyenlerin infaz sistemindeki bütün indirimlerin, kolaylıkların dışında tutulması da şarttır. Çocuğun bedeninde ve ruhunda açılan yaralar, bir insanı taaammüden öldürmekle aynıdır” şeklinde konuştu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise, çocuklara yönelik cinsel istismar ile alakalı daha önce kabul edilen kimyasal hadımın birkaç gün içinde yürürlüğe konabileceğini belirtti.

KİMYASAL HADIM GÜNDEMDE

Halk arasında “kimyasal hadım” olarak bilinen taktikle, belirli aralıklarla ilaç verilerek ya da iğne yapılarak, testesteron hormonunun azaltılması ve böylece cinsel arzunun ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

Çocuklara yönelik cinsel suçlardan mahkum olanlara bazı ülkelerde mecburi olarak; Almanya, İngiltere ve Fransa gibi bazı Avrupa ülkelerinde ise gönüllülere uygulanıyor.

26 Temmuz 2016’da Resmi Gazete’de yayımlanan Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlarda Hükümlü Olanlara Uygulanacak Tedavi Ile ilgili Yönetmelik’te kimyasal hadıma “tıbbi tedaviye tabi tutulmak” başlığı altında yer verilmişti.

Yönetmeliğe göre, bu uygulamaya karar verilmeden önce sağlık kurulu raporu aranıyor.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI ÇIKMIŞTI

Türkiye Psikiyatri Derneği’nin yönetmeliğin bazı hükümlerinin iptali için Danıştay’a açtığı davada, geçen sene yönetmeliğin durdurulması kararı çıktı. Danıştay, gerekçesinde tedavi tanımının ve sınırının muğlak kaldığını söylemişti.

Danıştay’ın kararını hatırlatan Adalet Bakanı Gül konu üstünde çalıştıklarını aktardı ve “Birkaç gün içinde yürürlüğe koyma hususunda irademiz var” diyerek konuştu.

İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİ KARŞI ÇIKIYOR

Ancak dünya çapında insan hakları örgütleri, kimyasal hadımın bir ceza taktiği olarak suçlunun rızası olmadan zorla uygulanmasına karşı çıkıyor ve bunun işkence ile insanlık dışı uygulamalar kapsamına girdiğini söylüyor.

Bazı sağlık uzmanları cinsel suçların cinsellikle alakalı değil şiddet ve otoriteyle alakalı olduğu ve bu tür uygulamaların yararlılığı ile alakalı yeterli veri olmadığı gerekçeleriyle uygulamaya karşı çıkıyor.

Yönteme maliyetli olması sebebiyle de çekinceyle yaklaşanlar var. Kimyasal hadım uygulanan kişiler ilacı almayı bıraktıklarında, uygulamanın etkileri de geçiyor.

BİLİNEN İLK ÖRNEK EŞCİNSELLİK NEDEDİYLE

Kimyasal hadımla alakalı bilinen en mühim ilk örnek, İngiltere’de 1952 senesinde meydana geldi.

Bilgisayar biliminin kurucusu olarak kabul edilen matematikçi Alan Turing’e, o zamanlar yasal olarak suç teşkil eden eşcinselliği sebebiyle uygulanmıştı. Nazi Almanyası’na ait bilgisayar şifrelerini kırarak 2. Dünya Savaşı’nın bitmesinde rol oynayan Turing’in, iki sene sonra intihar ettiğine inanılıyor.

SONRADAN ÖZÜR DİLENDİ

2009 senesinde dönemin Başbakanı Gordon Brown, Tureng’e yönelik uygulamalar sebebiyle özür dilemişti. Fakat kimyasal hadım dünyada bugün genellikle çocuklara karşı cinsel suçlar işleyenler için kullanılıyor.

HANGİ ÜLKE NASIL UYGULUYOR?

ABD’de en az 7 eyalette var

Kimyasal hadım, ABD’nin en az 7 eyaletinde cinsel suçlar için uygulanıyor.

California, 1996 senesinde cezaevinden salıverilen bazı cinsel saldırı suçluları için kimyasal ya da fiziksel hadımı kabul eden ilk eyalet oldu.

Eyalette kabul edilen kanuna göre, 13 yaşın altındaki çocuklara karşı herhangi bir cinsel suçu ikinci defa işleyen kişilere kimyasal hadım uygulanması düşünülüyor.

POLONYA’DA MAHKEME KARAR VERİYOR

2010 senesinde uygulamayı yaşama geçiren Polonya, Avrupa’da bazı cinsel suçlar için kimyasal hadımı mecburi kılan ilk ülke oldu.

Kanun, 15 yaşın altındaki çocuklara ya da aile mensuplarına tecavüze edenlerin hapis cezalarını tamamlamalarının sonrasında ilaçla cinsel taleplerinin yok edilmesini öngörüyor.

Yasada, bu kişilere 3 seneden 15 seneye kadar hapis cezası verilmesi de düşünülüyor.

Yasa, 45 yaşındaki bir adamın kızını altı sene boyunca seks kölesi olarak tutsak tuttuğunun ve ondan iki çocuğunun olduğunun ortaya çıkmasıyla gündeme gelmişti.

Kimyasal hadım uygulanması kararını mahkeme veriyor.

Yasa kapsamında, pedofiliyi ya da yetişkinlerle çocuklar arasında cinsel ilişkiyi meşrulaştırmaya çalışanlar da 2 seneye kadar hapis cezasıyla cezalandırılıyor.

RUSYA’DA HADIM İLE CEZA İNDİRİMİ ALINIYOR

2012 senesinde kabul edilen kanuna göre, 14 yaşın altındaki çocuklara karşı cinsel suç işleyenler mecburi olarak kimyasal hadıma tabi tutulabiliyorlar. Bu suçun tekrarlanması halinde ise ömür boyu hapis cezasıyla karşı karşıya kalıyorlar.

Ülkede bazı suçlular gönüllü olarak kimyasal hadım talep edebiliyor. Bu, eğer cezaevindelerse ve cezalarının 5’te 4’ünü çekmişlerse affedilmelerini, yargı süreçleri devam ediyorsa cezalarında indirim uygulanmasını sağlayabiliyor, fakat bu hakimin kararına bağlı oluyor.

Kanun, 14 yaşın altı çocuklara karşı cinsel suç işlemiş kişilerin cezalarının ertelenmesini yasaklıyor.

Aynı sene bir röportajında yasayı savunan Çocuk Hakları Komiseri Pavel Astakhov, mahkum edilen pedofillerin yüzde 98’inin salıverildikten sonra aynı suçu tekrar işlediklerini, fakat kimyasal hadım uygulanan mahkumlarda bu oranın yüzde 3’e düştüğünü iddia etmişti.

Yerel basında çıkan haberlerde, 2010 senesinde ülkede çocuk tacizi vakalarının hızla artması ve bazı grupların bu kişileri bularak polise teslim etmeleri ya da dövmeleri üstüne bu kanunun çıkarıldığı söyleniyor.

GÜNEY KORE’DE 15 SENE SÜRÜYOR

Güney Kore, Asya ülkeleri arasında kimyasal hadımı kabul eden ilk ülke oldu.

2011 senesinde çıkarılan kanunla, 16 yaş altı çocuklara cinsel saldırıda bulunan ve pedofili teşhisi konan 19 yaş üstü yetişkinlere kimyasal hadım uygulanabiliyor.

Kanunla bu uygulamaya 15 seneye kadar varan bir müddet boyunca devam edilebiliyor.

Bu kanun, bir dizi cinsel saldırı suçlusunun serbest kaldıktan sonra aynı suçu işlediklerinin ortaya çıkması üstüne kamuoyunda tepki oluşturması neticesi çıkarılmıştı.

Haberlere göre, ülkede ilk kimyasal hadım, 2012 senesinde uygulandı. Söz konusu kişi, 1980’lerden itibaren dört kız çocuğuna tecavüz ve bir dizi tecavüz teşebbüsünden suçlu bulunmuştu.

‘Park’ soyadıyla bilinen bu kişiye üç ayda bir ilaçlı iğne yaptırmasına, elektronik kelepçe takmasına ve üç sene boyunca gözetimde tutulmasına karar verilmişti.

Ülkede geçen sene kabul edilen bir kanun, tecavüze teşebbüsten suçlu bulunan kişilere de kimyasal hadım uygulanmasına izin veriyor.

ENDONEZYA’DA 2 SENEYE KADAR UYGULANIYOR

Ülkede, 14 yaşındaki bir kız çocuğunun toplu tecavüze uğraması ve öldürülmesinin sonrasında Cumhurbaşkanı Joko Widodo’nun önerdiği kanun 2016 senesinde Meclis’ten geçti.

Yasada, 18 yaşından küçük çocuklara kendisi ya da bir başkasıyla ölüm, yaralanma, hastalık, üreme organlarında işlev bozukluğu ya da zihinsel sağlık problemleriyle neticelenen cinsel ilişkiye girmesi için şiddet uygulayan ya da şiddet tehdidini kullanan kişilere ek önlem olarak mecburi bir biçimde kimyasal hadım uygulanması düşünülüyor.

Yasaya göre, suçlular hapis cezalarını çektikten sonra iki seneye yakın bir müddet kimyasal hadım uygulanıyor. Bu uygulama için suçlunun 18 yaşından büyük olması koşulu aranıyor.

Yasa, çocuğa yönelik cinsel suç işleyenlere en az 10 sene hapis cezası koşulu getiriyor ve bu kişilerin idam edilmesinin de yolunu açıyor. Suçluların elektronik kelepçeyle takip edilmesi kararı da verilebiliyor.

14 yaşındaki kız çocuğuna toplu tecavüzde bulunan çetenin lideri ömür boyu, 4 çete mensubu 20 sene, 7 çete mensubu ise 10 sene hapis cezasına çarptırılmıştı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Neymar, Marsilya maçında sakatlanınca ağladı!

Neymar, Marsilya maçında sakatlanınca ağladı!

Fransa Liginde PSG forması giyen Neymar, Marsilya maçında yaşadığı sakatlık ardından gözyaşlarına hakim olmadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz