Android 15’in muhteşem konum özelliği: Telefon kapalıyken bile tespit ediyor

Android 15 sayesinde telefonunuz kapalıyken bile konum bulabileceksiniz. İşte, bu muhteşem özelliğe dair tüm merak edilenler!

Android 15’in muhteşem konum özelliği: Telefon kapalıyken bile tespit ediyor

Android 15 sayesinde telefonunuz kapalıyken bile konum bulabileceksiniz.

Hem sizin bulunduğunuz konum bulunabilecek, hem de siz konum takibi yapabileceksiniz.

Kaybolan veya çalınan bir Android telefonu bulmak, özellikle cihaz kapalıyken sinir bozucu bir deneyim olabilir. Google'ın Cihazımı Bul sistemi, kullanışlı olmasına rağmen, özellikle cihaz bağlı olmadığında bazı sınırlamalara sahiptir. Android 15 ile Google, yeni bir Powered Off Finding API'yi sunarak bu sorunu çözmeyi hedefliyor.

Android Police'in yakın zamanda yayınladığı bir rapor, API'nin, cihazlar kapalıyken bile yerlerinin belirlenmesine nasıl yardımcı olabileceğine ışık tutuyor. Temel olarak sistem, önceden hesaplanmış Bluetooth işaretlerini Bluetooth denetleyicisinin belleğinde depolayarak çalışır.

Ancak bir sorun var: Cihazın Bluetooth denetleyicisine güç vermesi için özel bir donanım gerekiyor; bu, telefon tamamen kapalıyken bile çalışmasını sağlıyor. Sonuç olarak, bu özelliğin çalışması için küçük bir pil rezervine de ihtiyaç duyulabilir.

İlk söylentiler bu özelliğin Pixel 9 ile birlikte sunulabileceğini öne sürse de, Android Police raporu artık Android 15'e güncellendiğinde Pixel 8'in de bu özellikten yararlanabileceğini gösteriyor.

Donanım gereksinimlerine ek olarak, Bluetooth Bulucu HAL'yi (Donanım Soyutlama Katmanı) desteklemek için önemli yazılım mühendisliği çalışmaları da gereklidir. Kullanıcılar ayrıca Android 15'e güncellediklerinden ve Google'ın Cihazımı Bul sisteminin en son sürümüne sahip olduklarından emin olmalıdır.

Ne yazık ki Pixel Fold, Pixel 7 serisi ve Pixel 6 serisi gibi daha eski cihazların bu işlevi alma olasılığı daha düşük. Bu cihazların gerekli donanıma sahip olup olmadığı veya sınırlamaların tamamen yazılım tabanlı olup olmadığı belli değil.

Ancak gelecekte bu özelliğin daha eski cihazları, özellikle de Pixel Fold gibi son teknoloji ürünü modelleri kapsayacak şekilde genişletilmesi ihtimali var.

Android 15’in muhteşem konum özelliği: Telefon kapalıyken bile tespit ediyor