Apple Watch o özellik için biraz daha bekletecek

Apple Watch akıllı saatlerin çok önemli bir özelliği hakkında yeni bir gelişme yaşandı.

Apple Watch o özellik için biraz daha bekletecek

Apple Watch akıllı saatlerin çok önemli bir özelliği hakkında yeni bir gelişme yaşandı.

Apple Watch kan oksijen sensörü özelliği ile dünyada büyük bir satış patlaması yaşadı. Ancak ABD'de bu özellikle alakalı bazı problemler oldu. Oksijen seviyesi takibi işlevi akıllı saatlere geri gelecek. Ancak kullanıcıların 2028'e kadar beklemesi gerekebilir.

Kandaki oksijen seviyelerini ölçmek için kullanılan nabız oksimetresi teknolojisini ihlal ettiği gerekçesiyle Apple'a Masimo tarafından dava açıldığını hatırlıyor musunuz? Bu karar, Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2'yi etkiledi. ABD Gümrük ve Sınır Koruması'ndan gelen belgeler, Apple'ın en geç Ağustos 2028'e kadar kanda oksijen özelliğine sahip Apple Watch'ları satmaya devam edebileceğini gösteriyor. Bu, Apple'ın ihlal ettiği tespit edilen patentin süresinin dolması ile aynı zamana denk geliyor.

Ancak oyunda olan tek faktör bu değil. Apple, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) tarafından uygulanan yasağa aktif olarak itiraz ediyor. İtirazları başarılı olursa, kandaki oksijen işlevselliği Ağustos 2028'den daha kısa sürede geri dönebilir.

Apple ile patent sahibi Masimo arasında bir anlaşmaya varılamaması durumu daha da karmaşık hale getiriyor. Şu an için lisans anlaşması pek mümkün görünmüyor. Raporlar, Masimo'nun CEO'sunun tartışmaya açık olduğunu ancak henüz Apple ile iletişime geçmediğini belirtiyor.

Hepsi bu değil. Masimo, Apple'ın jailbreakli iPhone'larda yazılım güncellemeleri yoluyla kan oksijen fonksiyonunu etkinleştirebileceği yönündeki endişelerini dile getiriyor. Bu olasılığı önlemek için ideal olarak donanım düzeyinde daha katı kısıtlamaları savunuyorlar. 

Bu fiyasko Apple'a milyarlarca dolara mal olabilir, çünkü Apple Watch'lar iPhone'lar ve Mac'lerden sonra en popüler ürünlerden bazılarıdır. Apple'ın kan-oksijen ölçümü yapan Apple Watch'ları piyasaya geri getirip getiremeyeceğini yakında öğreneceğiz ancak şimdilik yapabileceğimiz tek şey beklemek.

Apple Watch o özellik için biraz daha bekletecek