Apple, yapay zeka odaklı cihaz ve yazılım üretimine başladı

Apple, üretken bir yapay zeka geleceği için yazılım ve cihaz üretimine başladı.

Apple, yapay zeka odaklı cihaz ve yazılım üretimine başladı

Apple topraklarında bir devrim yaklaşıyor. Rakipler agresif bir şekilde yapay zekayı benimserken, Apple sessizce çekirdeğini üretken bir geleceğe doğru ilerletiyor. ABD’li teknoloji devi, perde arkasında cihazları ve uygulamaları sistem çapında bir değişime hazırlıyor.

Siri, bugün Alexa ve Assistant ile karşılaştırıldığında modası geçmiş görünebilir. Ancak Apple, yıllar önce sesli etkileşimi başlatarak Siri ile yapay zeka çağını başlattı. Yeni araştırmalar, Apple'ın sadece ses vermekle yetinmediğini, üretken yapay zekayı ürünlere entegre etmeyi hedeflediğini gösteriyor.

ChatGPT ve diğer sohbet robotları veri merkezlerinde çalışsa da Apple muhtemelen gizlilik odaklı yerel işleme istiyor. Yakın zamanda yayınlanan bir makale, cihazlarda büyük dil modellerinin çalıştırılmasını özetlemektedir. Ferret gibi yeni çıkan modeller ve diğer makaleler, telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar için yapay zekayı optimize ediyor.

Apple CEO'su Tim Cook inanılmaz yapay zeka potansiyelinin ipuçlarını veriyor. Odak noktası, ortak projeler yerine zekayı ikonik cihazlara dahil etmeye devam ediyor.

Microsoft ve diğerleri pazara acele ediyor, ancak Apple uzun vadeli bir görüşe sahip. Temel atıldıktan sonra üretken yetenekler için işletim sistemlerini elden geçirecek. Siri'nin WWDC'de sohbet yardımcısı olarak yeniden doğuşunu bekleyip göreceğiz.

Apple, perdenin arkasında yapay zekayı baştan sona yaratıyor. Önce insan yaklaşımı ve yıllar süren araştırmalarla, Apple'ı gelecek nesle yükseltecek, dönüştürülmüş bir kullanıcı deneyimine hazır olacağız gibi duruyor. Değişim çok yakında gerçekleşecek…

Apple, yapay zeka odaklı cihaz ve yazılım üretimine başladı