Elon Musk'ın hayalini Çin gerçekleştirdi

Elon Musk'ın hayal ettiği ve desteklediği manyetik raylı tren projesini Çinli uzay şirketi hayata geçirdi.

Elon Musk'ın hayalini Çin gerçekleştirdi

Elon Musk'ın desteklediği ve vakumu azaltılmış manyetik raylı tren projesi olan Hyperloop başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Ancak Çinli uzay şirketi aynı projeyi hayata geçirdi ve manyetik tren yeni hız rekoru kırdı. 

Bilim kurgu filmlerinde rastladığımız bir proje Çin'in Datong kentinde Çin Havacılık Bilimi ve Endüstrisi Şirketi (CASIC) tarafından hayata geçirildi. Gerçekleştirilen testle ilgili açıklamada bulunan CASIC, vakumlanmış ortamda çalışan manyetik ray teknolojisinin kullanıldığı trenin test seferinin başarıyla sonuçlandığını duyurdu.

Önceki rekor olan saatte 623 kilometre hızın kırıldığını açıklayan CASIC, projede asıl amacın uzay mekiklerindeki hıza ulaşabilmek olduğunu belirtti. Bu testle birlikte daha önce teorik olarak kabul edilen vakumlu maglev projesi ilk defa ispatlanmış oldu. 

Bugün için dünya genelinde 6 maglev sistemi bulunmakla beraber, bunlardan 2 tanesi Güney Kore'de, 1 tanesi Japonya'da ve 3 tanesi de Çin'de kullanılıyor. Fakat bu sistemlerden hiç biri vakumlu ortamda çalışmamaktadır. Ancak, maglev trenleri yüksek hızda çalışsalar da üretim ve işletim maliyetleri ise oldukça yüksek bulunmakta.

Elon Musk'ın hayalini Çin gerçekleştirdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?