Google, 5 milyar dolarlık tazminat ödeyecek

Google, "anonim" modunda yapılan aramaların kaydını tuttuğu iddiasıyla 5 milyar dolarlık tazminat ödemeyi ve gizli arama verilerini silmeyi kabul etti.

Google, 5 milyar dolarlık tazminat ödeyecek

Google, çevrimiçi gezinme sırasında anonim seçeneğini kullandığı halde bilgileri izinsiz kullandığı iddiasıyla 50 davacıyı temsil eden 3 avukatlık firmasıyla anlaşmaya vardığını belirten California Kuzey Bölge Mahkemesi belgelerine göre, 5 milyar dolardan fazla tazminat ödemeyi kabul etti.

Anlaşmanın bir parçası olarak, Google milyonlarca kullanıcının internet tarama geçmişine ilişkin verileri silecektir.

Anlaşma belgesinde, "Bu anlaşma, teknoloji şirketlerinin kullanıcı verilerini nasıl topladıkları ve toplanan verileri nasıl sildikleri konusunda kullanıcılara dürüst olmalarını gerektiren tarihi bir adımdır" ifadesi yer almaktadır.

Ayrıca belgede, "Bu anlaşma, dünyanın en büyük veri toplayıcısının gerçek hesap verebilirliğini ve şeffaflığını sağlar, internetteki gizlilik hakkımızı iyileştirmeye ve korumaya yönelik önemli bir adıma işaret eder" ifadesi bulunmaktadır.

Google, yaklaşık 4 yıl önce başlatılan bir dava sonucunda, anonim tarama seçeneğini kullanan herkesin etkinliğini nasıl izlediği konusunda kullanıcıları yanıltmakla suçlanmıştır.

ABD Adalet Bakanlığı, Google'a iki ayrı "antitröst" davası açarak tekelleşme politikası uyguladığı iddiasında bulunmuştur, biri 2020'de diğeri ise 2023'te.

Google, 5 milyar dolarlık tazminat ödeyecek