Google Gemini adlı yapay zeka sohbet robotunun çıkışı ertelendi

Google, yapay zeka sohbet robotu ‘Gemini’ için erteleme düğmesine bastı.

Google Gemini adlı yapay zeka sohbet robotunun çıkışı ertelendi

Google, yeni nesil yapay zeka sohbet robotu Gemini'nin piyasaya sürülmesini gelecek yılın başına erteledi. Şirket başlangıçta Gemini'yi Kasım 2023'te tanıtmayı planlamıştı ancak şirket içi testler, sohbet robotunun İngilizce dışındaki bazı sorgularda sorun yaşadığını ortaya çıkardı.

Google'ın bugüne kadarki en güçlü konuşma yapay zekası olarak anılan Gemini, Kaliforniya, New York ve Washington D.C.'deki bir dizi etkinlikte ilk kez sahneye çıkmaya hazırlanıyordu.

Ancak Google CEO'su Sundar Pichai, Gemini'nin İngilizce olmayan sorgulardaki performansının beklentilerin altında kaldığını keşfettikten sonra lansmanı erteleme kararı aldı.

Google'ın Gemini'yi OpenAI'nin GPT-4'üne üstün bir alternatif olarak konumlandırma hedefi açısından küresel dil desteği çok önemlidir. Gemini, İngilizce olmayan sorguları işleme konusundaki yeterliliğini gösterene kadar Google, onu daha geniş bir pazara sunmanın henüz erken olduğuna inanıyor.

Gecikmeye rağmen Google, Gemini'nin GPT-4'ü geride bırakma potansiyeline olan güvenini koruyor. Özel testlerde Gemini'nin üstün hesaplama gücü sayesinde GPT-4'ten daha iyi performans gösterdiği bildirildi.

Google CEO'su Pichai, şirketin Gemini 1.0 ile "rekabetçi ve son teknoloji ürünü" bir ürün sunma konusundaki kararlılığını vurguladı.

Google Başkan Yardımcısı Sissie Hsiao, Gemini'nin yeteneklerine bir örnek verdi: "Oldukça şaşırtıcı şeyler gördüm. Örneğin, eğer bir pasta pişirmeye çalışıyorsam, bana üç katlı bir pastanın nasıl dondurulacağına ilişkin adımları gösteren 3 resim çizin; Gemini bu resimleri yaratacaktır. Bunlar tamamen yeni resimler, sadece internetten alınan resimler değil.”

Google Gemini adlı yapay zeka sohbet robotunun çıkışı ertelendi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?