Google Gemini yapay zeka modelini tanıttı! Şimdiye kadarki en iyi yapay zeka

Google, GPT-4'e rakip olacak Gemini yapay zeka modelini tanıttı. ChatGPT ve Bard uygulamalarından bile daha iyi olduğu söyleniyor.

Google Gemini yapay zeka modelini tanıttı! Şimdiye kadarki en iyi yapay zeka

Google, GPT-4'e rakip olacak Gemini yapay zeka modelini tanıttı. ChatGPT ve Bard uygulamalarından bile daha iyi olduğu söyleniyor.

Google, Gemini adlı en yeni geniş dil yapay zeka modelini tanıttı. İlk kez bu yılki I/O geliştirici konferansında tanıtıldı ve üç farklı boyutta kamuoyuna sunulacak. Teknoloji devi, onu OpenAI'nin GPT-4 modeline rakip olarak konumlandırıyor gibi görünüyor ve bu ikisini bir dizi kıyaslamada eskisinin çoğu durumda en üst sırada yer almasıyla karşılaştırıyor.

İlk yapay zeka modeli, Android cihazlarda yerel ve çevrimdışı çalışacak şekilde tasarlanmış Gemini Nano adlı hafif bir versiyondur. Bu sürüm, Pixel 8 Pro'ya Kaydedici uygulamasında otomatik özetleme ve Gboard'da Akıllı Yanıt olmak üzere iki özellikle geliyor. Uyumluluğu şimdilik Tensor 3 yongasıyla sınırlı olsa da Google, Qualcomm, Samsung ve MediaTek'in Nano'yu çalıştırabilen yongalar ürettiğini, bunun da zamanla diğer telefonlar için de mevcut olacağı anlamına geldiğini belirtti.

Sırada, şirketin birçok yapay zeka hizmetine güç verecek ve halihazırda Bard sohbet robotunun omurgası olarak hizmet edecek, daha güçlü ama yine de nispeten enerji açısından verimli bir model olan Gemini Pro var. Kullanılabilirlik durumuna göre, geliştiriciler ve kurumsal kullanıcılar Gemini Pro'ya 13 Aralık'tan itibaren Google Cloud'un Generative AI Studio veya Vertex AI aracılığıyla erişebilecek.

En üst düzey yapay zeka modeli, çok modlu olma yeteneğine sahip olan Gemini Ultra'dır; yani Ultra, alt uç modeller gibi metin girişi ve çıkışlarıyla sınırlı olmak yerine video, görüntüler ve sesle çalışır. Google DeepMind CEO'su Demis Hassabis, gelecekte daha fazla duyu kazandıkça daha da genelleşeceğini söylüyor. Bu özel model, gelecek yılın başlarında Bard Advanced ile birlikte geliştiricilerin ve kurumsal müşterilerin kullanımına sunulacak.

Peki GPT-4 ile nasıl karşılaştırılır? Google'ın testine göre Gemini Ultra, büyük dil modeli araştırmalarında kullanılan 32 [PDF] akademik kıyaslamanın 30'unda OpenAI modelini geçme kapasitesine sahip. Üstelik şirket, yeni modelinin Google'ın kendi bünyesindeki Tensor İşleme Birimleri üzerinde eğitilmiş olması nedeniyle çok daha verimli olduğunu iddia ediyor.

GPT-4'ün aksine Gemini şu anda yalnızca İngilizce olarak mevcuttur ancak yakında diğer dilleri de destekleyecektir. CEO Sundar Pichai, yeni yapay zekanın, Chrome tarayıcısının yanı sıra reklam ürünlerini ve daha küresel anlamda daha hızlı hale getirmek için arama motoruna bile entegre edileceğini ekledi. Bu nedenle Gemini'nin çoğu internet kullanıcısına ulaşacağını söylemek çok da abartı sayılmaz. 

Google Gemini yapay zeka modelini tanıttı! Şimdiye kadarki en iyi yapay zeka