Honda, elektrik prizinden şarj edilebilen ilk hidrojen yakıtlı aracını tanıttı

Honda hidrojenli araba modelini tanıttı. Bu otomobil elektrikli prizden şarj edilebiliyor.

Honda, elektrik prizinden şarj edilebilen ilk hidrojen yakıtlı aracını tanıttı

Japon şirketi Honda Motor, 2002 yılında hidrojen yakıt hücreli binek araçları üretmeye başladı, ancak 2021 yılına gelindiğinde o zamanki mevcut Clarity modelini durdurdu ve bu tür araçların üretimindeki stratejisini yeniden gözden geçirme sözü verdi. 

Honda bu yıl pazara geri dönmeye hazır ve ABD ve Japonya'daki müşterilerine, hidrojen yakıt hücrelerini ve çekiş aküsünü harici bir elektrik ağından şarj etme işlevini birleştiren CR-V e:FCEV geçişini sunuyor.

İlk olarak, piyasada popüler olan CR-V crossover platformunun kullanılması, araca olan talebin istikrarlı olmasını garanti ediyor ve aynı zamanda yeni bir model geliştirme maliyetini de azaltıyor. 

İkincisi, teknoloji esas olarak General Motors'tan ödünç alındığı için yeni nesil yakıt hücrelerinin geliştirilmesinde tasarruf etmek mümkün oldu. 

Son olarak, otomobilin geleneksel şarj istasyonlarında 60 km'ye kadar menzili yenileme yeteneği, müşterilerin hidrojen yakıt ikmal istasyonlarının sınırlı sayıda benimsenmesi konusundaki endişelerini hafifletmeyi amaçlıyor.

Honda CR-V e:FCEV bu yaz Japonya ve Kaliforniya'da satışa sunulacak. 

Ayrıca hidrojen dolum istasyonları ağı da mevcut ve bu, araç sahiplerinin aracı kullanmasını kolaylaştıracak. Dolu bir hidrojen deposu 1 ila üç 3 içinde yeniden doldurulabilir ve ardından egzoz olarak yalnızca su buharı çıkararak bu yakıt kaynağıyla 600 km'den fazla yol kat edebilirsiniz. 

Aracın yerleşik güç sistemi aynı zamanda harici tüketicilere elektrik sağlamak için tasarlanmıştır. Bu sadece açık hava rekreasyonunu düzenlerken değil aynı zamanda doğal afetler sırasında da yararlı olabilir.

Honda, elektrik prizinden şarj edilebilen ilk hidrojen yakıtlı aracını tanıttı