iOS 17.1 haftaya yayınlanacak! İşte getireceği özellikler

iOS 17.1'in bu yeni özellikler ve hata düzeltmeleriyle önümüzdeki hafta yayınlanması bekleniyor…

iOS 17.1 haftaya yayınlanacak! İşte getireceği özellikler

Yaklaşık bir aylık beta testinin ardından iOS 17.1'in önümüzdeki hafta genel kullanıma sunulması bekleniyor. Güncelleme bir dizi yeni özellik, hata düzeltmesi ve performans iyileştirmesi içeriyor.

iOS 17.1'deki yenilikler neler?

Fransa dışında yaşayanlar için iOS 17.1, bir dizi yeni özellik ve değişiklik içeriyor.

Yeni AirDrop özellikleri

Öncelikle güncelleme, diğer cihazın kapsama alanı dışına çıktığınızda aktarımın internet üzerinden devam etmesine olanak tanıyan yeni bir AIrDrop özelliği ekliyor. Bu özellik Haziran ayında WWDC'de duyurulmuştu ancak iOS 17'nin geçen ayki ilk sürümünde yer almamıştı. Ayarlar'da, bu AirDrop aktarımlarını tamamlamak için Wi-Fi'ye ek olarak hücresel verileri kullanmayı seçmenize olanak tanıyan yeni bir geçiş de bulunmaktadır.

Apple Music'e yükseltmeler

iOS 17.1 ayrıca Apple Music'te de birkaç değişiklik yapıyor:

Artık şarkıları, albümleri ve çalma listelerini "favorilerinize" ekleyebilirsiniz. Favorilerinizi kitaplığınızda kolayca görüntülemek için Müzik uygulamasında yeni filtreleme seçenekleri bulunmaktadır.

Apple, çalma listelerinizi özelleştirmek için kullanabileceğiniz bir sanat eseri kitaplığı ekledi. Bu yeni seçenekleri, çalma listesinin sağ üst köşesindeki üç noktalı menüye dokunup "Düzenle"yi seçerek bulabilirsiniz.

Çalma listelerinizin alt kısmında, Apple'ın "çalma listenizin havasına uyacak" şekilde akıllıca sunacağı yeni bir "Şarkı önerileri" alanı var.

Bekleme değişiklikleri

Apple, iPhone'unuzu şarj sırasında ve yatay yönde akıllı bir ekrana dönüştüren özellik olan Bekleme moduna yeni seçenekler ekledi. Ayarlar uygulamasında Bekleme menüsünde yeni bir "Ekran" seçeneği bulacaksınız. Burada, ekranı 20 saniye sonra otomatik olarak kapatmak veya hiçbir zaman kapatmamak için yeni geçişler var.

İOS 17'nin ilk sürümü, StandBy üzerinde bu düzeyde ayrıntılı kontrol sunmuyordu. Yeni "Asla" seçeneği, artık Bekleme widget'larınızın her zaman görünür olmasını sağlayabileceğiniz anlamına gelir.

Ancak Bekleme'deki bu değişiklikler yalnızca iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max dahil olmak üzere her zaman açık ekrana sahip cihazlarda kullanılabilir.

Apple Cüzdan için yeni özellikler

Birleşik Krallık'taki iPhone kullanıcıları için iOS 17.1, kullanıcının bankasındaki cari hesap bakiyesinin yanı sıra para yatırma ve ödeme geçmişini de getiren yeni bir Bağlantılı Kartlar özelliği ekliyor. Birleşik Krallık'ta bu özellik Açık Bankacılık API'si tarafından desteklenmektedir ve Barclays, HSBC, Lloyds, RBS, Monzo ve Starling tarafından desteklenmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Açık Bankacılık API'sinin eşdeğeri yoktur. Ancak Apple, kullanıcılara kartlarının bakiyesini ve işlem geçmişini göstermek için doğrudan Discover ile işbirliği yaptı. Şu an itibariyle Apple'ın bu özelliği ABD'deki daha fazla bankaya ne zaman genişleteceğine dair bir gösterge yok.

Kilit Ekranında Yeni Fotoğraf Karıştırma özellikleri

iOS 17.1, iPhone'un Kilit Ekranındaki Fotoğraf Karıştırma seçeneğiyle ilgili uzun süredir devam eden şikayeti ele alıyor.

Fotoğraf Karıştırma seçeneği ilk olarak iOS 16'da kullanıma sunuldu ve fotoğraf kitaplığınızdaki görselleri karıştırıp duvar kağıdınız için rastgele resimler seçiyor. Bu özelliğin ilk uygulaması, İnsanların, Doğanın veya Evcil Hayvanların resimlerini karıştırmanıza olanak tanıdı, ancak ince ayar yapma seçeneği yoktu.

Ancak iOS 17.1'de Apple, Kilit Ekranındaki Fotoğraf Karıştırma özelliği için kullanılacak belirli bir albümü seçmenize olanak tanıyan yeni bir seçenek ekledi.

Eylem düğmesindeki değişiklikler

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max için iOS 17.1, yeni Eylem düğmesi için de optimizasyonlar içeriyor. Güncelleme, yanlışlıkla yapılan etkinleştirmeleri önlemek amacıyla iPhone'unuzun cebinizde olduğunu tespit etmek için iPhone 15 Pro'nun yakınlık sensörünü kullanan yeni bir özellik ekliyor.

Bu, telefon cebinizdeyse bir eylemi tetiklemek için Eylem düğmesine biraz daha uzun basmanız gerektiği anlamına gelir.

Dinamik Ada'daki el feneri göstergesi

iOS 17 piyasaya sürüldüğünde iPhone 15 Pro kullanıcıları, el fenerinizin ne zaman etkinleştirildiğini size göstermek için Dynamic Island'ı kullanan yeni bir özelliğin şanslı alıcılarıydı.

Şaşırtıcı bir şekilde, bu özelliğin iPhone 15 Pro'ya özel olması için hiçbir neden yok. İOS 17.1 ile birlikte iPhone 14 Pro kullanıcıları, Dinamik Adalarında yeni el feneri göstergesini de görecek. Yenilik!

iOS 17.1 hata düzeltmeleri

Bu yeni özelliklere ek olarak iOS 17.1, geçtiğimiz ay bazı iPhone kullanıcılarını rahatsız eden bir dizi hatayı ve performans sorununu da düzeltiyor. İşte Apple'ın düzeltildiğini söylediği şey:

Matter kilitleri için ana sayfa tuşu desteği

Cihazlar arasında senkronize edilen Ekran Süresi ayarlarının güvenilirliği artırıldı.

Apple Watch'u aktarırken veya ilk kez eşleştirirken Önemli Konum gizlilik ayarının sıfırlanmasına neden olabilecek bir sorunu düzeltir.

Başka bir arama yaparken, gelen arayanların adlarının görünmemesi sorununu çözer.

Özel ve satın alınan zil seslerinin metin tonunuz için seçenek olarak görünmeyebileceği sorunu giderir.

Klavyenin daha az yanıt vermesine neden olabilecek bir sorunu düzeltir.

Kilitlenme algılama optimizasyonları (tüm iPhone 14 ve iPhone 15 modelleri).

Ekran görüntüsünün kalıcılığına neden olabilecek bir sorunu düzeltir.

iOS 17.1 haftaya yayınlanacak! İşte getireceği özellikler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?