iPhone 16 serisi yapay zeka özellikleriyle donatılacak

Apple'ın gelecek yıl piyasaya süreceği iPhone 16 modellerinin, iOS 18 işletim sistemiyle ve özel yapay zeka özellikleriyle donatılacağı iddia edildi.

iPhone 16 serisi yapay zeka özellikleriyle donatılacak

Apple'ın gelecek yıl piyasaya süreceği iPhone 16 modellerinin, iOS 18 işletim sistemiyle ve özel yapay zeka özellikleriyle donatılacağı iddia edildi.

Apple, WWDC 2024'te Siri'nin iOS 18'de piyasaya sürülecek büyük dil modelleri (LLM'ler) tarafından desteklenen turboşarjlı bir versiyonunu ortaya çıkaracak, ancak yeni bir söylentiye göre bazı yeni son teknoloji üretken yapay zeka özellikleri iPhone 16 modellerine özel olabilir.

Geçen ay Bloomberg muhabiri Mark Gurman, Apple'ın "Siri'nin daha akıllı bir sürümü" ve iOS 18 ve iPadOS 18'e eklenecek yeni LLM tabanlı yapay zeka özellikleri de dahil olmak üzere üretken yapay zekayı kullanan çok çeşitli özellikler geliştirdiğini açıklamıştı.

Gurman, Apple'ın hâlâ üretken yapay zekayı cihaz içi işlemeyle sınırlandırıp sınırlamayacağını, bulut aracılığıyla dağıtıp dağıtmayacağını veya ikisini birleştiren hibrit bir yaklaşımı benimseyip benimsemeyeceğini tartıştığını söyledi. Bazı AI özelliklerinin belirli bir donanım mimarisi gerektirip gerektirmeyeceği veya iOS 18'i çalıştırabilen tüm modellere damlatılıp aktarılmayacağı belirtilmedi.

Bununla birlikte, yeni bilgilere göre iOS 18, şirketin yeni LLM'sini bulut tabanlı yapay zeka kullanarak milyonlarca mevcut cihaza getirecek, yeni cihaz içi yapay zeka özellikleri ise muhtemelen iPhone 16'ya özel kalacak.

iOS 18 özellikleri açısından Gurman'ın kaynakları, ‌Siri‌ ile Mesajlar uygulaması arasında yenilenen bir etkileşimden bahsediyor; bu etkileşim, kullanıcıların karmaşık soruları yanıtlamasına ve cümleleri daha etkili bir şekilde otomatik olarak tamamlamasına olanak tanıyor. Otomatik olarak oluşturulan Apple Music çalma listelerini ve AI destekli yazma ve slayt destesi oluşturma gibi Pages ve Keynote gibi üretkenlik uygulamalarıyla entegrasyonu da görebiliriz. Yapay zeka entegrasyonunun bu patinasının yeni donanım gereksinimlerine nerede yansıyacağı hala bilinmiyor.

Apple, iPhone 16 serisi için TSMC'nin en yeni N3E 3 nanometre üretim sürecini temel alan yeni A serisi çipler tasarlıyor. Verimlilik ve performansta iyileşmeler elbette bekleniyor, ancak Apple'ın yapay zeka niyetlerini besleyen başka faydalar da olabilir. Özellikle TSMC, Nvidia'nın güçlü H100 ve A100 AI işlemcilerinin, ChatGPT gibi AI araçlarına güç sağlayan ve aynı zamanda AI veri merkezlerinin çoğunu oluşturan donanımın tek üreticisidir.

iPhone 16 serisinin tüm modellerinde henüz ne işe yaradığını bilmediğimiz ekstra bir butonun yer alacağı da söyleniyor. Apple'ın üzerinde çalıştığı iPhone 16'nın dahili versiyonları, dahili olarak "Yakalama Düğmesi" olarak bilinen ekstra kapasitif bir düğme içeriyor.

Düğme, Güç düğmesiyle aynı tarafta bulunur ve basıncı ve dokunmayı algılayabilen, basıldığında dokunsal geri bildirim sağlayan kapasitif bir düğmedir. Bu düğmenin ne için kullanılabileceğine dair henüz bir açıklama yapılmadı ancak öngörülemeyen pratik yapay zeka uygulamalarına sahip olabileceği düşünülüyor.

Apple'ın yapay zeka araştırmalarına yılda 1 milyar dolar harcayacağı söyleniyor; yazılım mühendisliğinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi, makine öğrenimi ve yapay zeka stratejisinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı John Giannandrea da dahil olmak üzere şirketin en büyük yönetici isimlerinden bazıları geliştirmeyi denetleyecek. 

iPhone 16 serisi yapay zeka özellikleriyle donatılacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?