Microsoft ilk yapay zeka bilgisayarlarını tanıttı

Microsoft'tan dev hamle: Kendi kendini tamir edebilen AI destekli dizüstü bilgisayar modelleri çıktı! İşte, yapay zeka odaklı Microsoft Surface cihazları...

Microsoft ilk yapay zeka bilgisayarlarını tanıttı

Microsoft, en yeni Surface cihazlarının (Surface Pro 10 ve Surface Laptop 6) ambalajlarını çıkardı. Görsel olarak öncüllerini anımsatan bu cihazlar, şirketin cihaz içi yapay zeka özellikleri için entegre NPU'lara (yapay zeka işlemcisi) sahip Intel Meteor Lake işlemcilere sahip ilk bilgisayarları.

Yeni Surface cihazları aynı zamanda Microsoft'un klavyede özel bir Copilot tuşuna sahip olan ilk cihazlarıdır. İsminde belirtilmemiş olsa da Microsoft, bu cihazları günlük tüketicilerden ziyade öncelikli olarak iş amaçlı kullanıma yönelik olarak hedefliyor. Bu nedenle, tüm AI yükseltmeleriyle birlikte Microsoft, bunları "özel olarak iş için tasarlanmış ilk Surface AI bilgisayarları" olarak adlandırıyor.

İşletmeler için: Microsoft Surface Pro 10

Surface Pro 10'un dahili olarak en büyük yükseltmesi yeni Intel Core Ultra yonga setleridir; Intel Core Ultra 5 135U veya Ultra 7 165U seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Tabanı 8 GB olan ve en yüksek seviyeli varyant 64 GB'a kadar çıkan bir dizi LPDDR5X RAM yapılandırmasıyla birlikte gelirler. Depolama seçenekleri de aynı derecede cömerttir; esneklik için çıkarılabilir Gen4 SSD'lerle 256 GB ile 1 TB arasında değişmektedir.

Görüntüleme açısından bir boyut artışı yok. Hala 120Hz yenileme hızına sahip 13 inç IPS dokunmatik ekrana sahip oluyorsunuz ancak artık yeni bir yansıma önleyici kaplamaya ve yüzde 33 daha fazla parlaklığa sahip.

Surface Pro 10 aynı zamanda yalnızca 1,94 lbs'lik hafif bir tasarıma sahiptir ve aynı zamanda Microsoft'un isteğe bağlı 5G radyo desteğine sahip ilk Intel destekli Surface tabletidir.

Ek olarak, tabletin 1440p ön kamerası artık 114 derecelik görüş alanı sunuyor ve görüntülü aramalar sırasında gelişmiş arka plan bulanıklığı, göz teması düzeltme ve otomatik çerçeveleme dahil olmak üzere Windows Studio Efektlerini destekliyor.

Surface Pro 10 for Business, Nisan ayından itibaren 1.199 dolar taban fiyatıyla ön siparişe sunulacak.

İş Amaçlı: Microsoft Surface Laptop 6

Surface Laptop 6, Pro 10 ile aynı Intel işlemci seçeneklerini paylaşıyor ve hem 13,5 inç hem de 15 inç IPS ekran seçenekleri sunmaya devam ediyor.

Bellek yapılandırmaları, 64 GB'a kadar RAM ve 1 TB SSD'leri içerir ve fiyatları 1.199 ila 2.999 dolar arasında değişiyor. NPU, Intel AI Boost'u Dizüstü Bilgisayar 6'ya getirerek onu yapay zeka ile ilgili iş yükleri için güçlü bir rakip haline getiriyor.

15 inçlik model ekstra bir USB-C bağlantı noktası ve akıllı kart okuyucu ekler. Ek olarak, web kamerası bu modelde çok ihtiyaç duyulan bir yükseltmeyi 720p'den 1080p'ye çıkarıyor. Pro 10 gibi, gelişmiş görüntülü ve sesli aramalar için yapay zeka destekli Windows Studio Efektlerinden de yararlanıyor.

Bu iyileştirmelerin ötesinde, her iki yeni Surface ürünündeki belki de en dikkate değer yükseltme, geliştirilmiş onarılabilirliktir. Kullanıcılar artık anlaşılır, rehberli eğitimlere bağlantı sağlayan parçalardaki QR kodları sayesinde SSD, pil ve hatta anakart gibi bileşenleri kolayca değiştirebiliyor.

Microsoft ilk yapay zeka bilgisayarlarını tanıttı