OpenAI kovmuştu, Microsoft işe aldı! Sam Altman yeni görevine başladı

OpenAI lideri Sam Altman Microsoft ailesine katıldı!

OpenAI kovmuştu, Microsoft işe aldı! Sam Altman yeni görevine başladı

ChatGPT'nin yapımcısı OpenAI'nin kurucu ortağı olan Sam Altman, yeni ve gelişmiş bir yapay zeka ekibine liderlik etmek için Microsoft'a katılacak.

OPENAI KOVDU, MICROSOFT İŞE ALDI

Sürpriz gelişme, Altman'ın yönetim kurulu tarafından, yapay zeka güvenliği ile dünyaya yeni güçlü yapay zeka araçlarının halka açık olarak sunulması yönündeki denge arasındaki bariz anlaşmazlık nedeniyle OpenAI'den aniden görevden alınmasının ardından geldi.

Microsoft CEO'su Satya Nadella, Pazartesi günü X üzerinden gönderilen bir tweet ile 38 yaşındaki Altman'ın ekibe katılacağını duyurdu.

Nadella ayrıca, Altman'ın ani ayrılışının ardından protesto amacıyla istifa eden OpenAI'nin eski başkanı Greg Brockman'ın da Altman ile birlikte Microsoft'un yeni yapay zeka bölümüne katılacağını söyledi.

Nadella, "Onlara başarıları için gereken kaynakları sağlamak üzere hızla hareket etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz" dedi.

Yönetim kurulunun Altman'ı ihraç etmesi OpenAI'yi kargaşaya sürükledi. Microsoft, şirkete yaklaşık 90 milyar dolar değerinde bir anlaşma üzerinde çalıştığı söylenen OpenAI'ye 13 milyar dolar yatırım yaptı ancak bu, Altman'ın ayrılmasının ardından artık belirsiz durumda.

Altman, Elon Musk ve diğerleri tarafından yaklaşık sekiz yıl önce kar amacı gütmeyen bir yapay zeka araştırma laboratuvarı olarak kurulan OpenAI, geçen yıl ChatGPT'yi piyasaya sürerek tüm teknoloji endüstrisinin üretken yapay zeka olarak bilinen karmaşık bir yapay zeka türüne odaklanmasının hızını belirledi.

Ancak yönetim kurulunun bazı üyeleri, Altman'ın yapay zeka ürünlerini hızla dünyaya yaymak ve riskleri tam olarak hesaba katmadan hararetli bir şekilde müşterileri kayıt altına almak istediğinden endişelenmeye başlayınca çatlaklar oluşmaya başladı. 

OpenAI'yi eleştirenlerden bazıları, şirketin yarı kâr odaklı bir şirket olarak yeniden örgütlenerek ve Microsoft ve diğerlerinden büyük yatırım fonları alarak kâr amacı gütmeyen ahlakını terk ettiğini savundu.

Ayrı bir gelişmede OpenAI yönetim kurulu, bazı OpenAI yatırımcılarının Altman'ı geri getirme çağrılarına rağmen eski Twitch CEO'su Emmett Shear'ı şirkete liderlik etmesi için işe aldığını ve onu geçici CEO olarak atadığını duyurdu.

Geçen yıl Amazon'un Twitch'inden ayrılan Shear, gelişmiş yapay zekanın potansiyel toplumsal tehlikeleri konusunda açıklamada bulunmuştu.

OpenAI kovmuştu, Microsoft işe aldı! Sam Altman yeni görevine başladı