Türk Savunma Sanayisinde yeni gelişme!

Türk Savunma Sanayisi bir süredir çalışmalarına devam ediyordu. Son gelişme ile birlikte TSK'ne yeni bir envanter katılacak.

Türk Savunma Sanayisinde yeni gelişme!

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen farklı tipteki insansız deniz araçları, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine yakın zamanda katılacak. Bu araçlar, son yıllarda artan insansız platformların güvenlik güçlerine kazandırılması trendine paralel olarak geliştiriliyor. İnsansız hava ve kara araçlarından sonra şimdi de insansız deniz araçları, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin operasyonel kabiliyetlerini artırmak için önemli bir rol oynayacak.

 Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından tedarik edilecek ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na sunulacak. SANCAR Silahlı İnsansız Suüstü Aracı, HAVELSAN-Yonca Onuk Tersanesi işbirliğiyle geliştiriliyor. SİDA, bir dizi önemli kabiliyeti bünyesinde barındıracak ve üs koruma, arama-kurtarma, istihbarat, keşif, gözetleme, devriye, su üstü harbi, mayına karşı tedbir gibi kritik görevlerde aktif rol üstlenecek.

SANCAR'ın diğerlerinden ayrıştıran özelliklerinden biri ise "görev aklı" olarak adlandırılan ADVENT ROTA'dır. ADVENT ROTA, SANCAR'ın sahip olduğu ve insansız olarak görevlerini yerine getirmesini sağlayan bir yazılım sistemidir. Sahip olduğu sistem, fabrika kabul testlerini başarıyla tamamladı.  SANCAR SİDA aracında kullanılacak ilk platform olacak.

 

Türk Savunma Sanayisinde yeni gelişme!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?