Windows 12, Haziran ayında çıkış yapacak! İşte sürpriz detaylar

Tayvanlı bilgisayar üreticileri Windows 12'nin Haziran 2024'te yayınlanacağını düşünüyor. İşte sürpriz detaylar...

Windows 12, Haziran ayında çıkış yapacak! İşte sürpriz detaylar

Acer'ın başkanları ve sözleşmeli üretici Quanta'nın aktardığına göre Tayvan medyasında yer alan haberlere göre, Microsoft, Windows 12 işletim sistemini Haziran 2024'te piyasaya sürülecek.

Tayvan'ın en büyük finans gazetesi The Commercial Times, yakın tarihli bir tıbbi konferansla ilgili raporuna Microsoft'un Windows 12'nin Haziran 2024'te çıkacağını belirterek öncülük etti. 

Tanım şirketler arasında biraz farklılık gösterse de, bir yapay zeka bilgisayarının genellikle çip üzerinde yapay zeka (AI) yeteneklerine sahip bir işlemciye (Intel'in Meteor Lake, AMD'nin Ryzen AI ve Qualcomm'un Snapdragon X Elite CPU'su gibi) sahip bir bilgisayar olduğu varsayılır. 

Intel, yapay zeka bilgisayarlarını piyasaya sürmek için bilgisayar üreticilerini 14 Aralık'ta New York'ta bir araya getirecek; bunun daha sonra Ocak ayında Las Vegas'taki CES'te daha geniş bir şekilde görülmesi bekleniyor.

Microsoft, elbette, Windows 11'in 2023 Güncellemesinin bir parçası olan Copilot'un bir parçası olarak kendi yapay zeka yeteneklerini sunmaya başladı. Bu geniş dilli model şu anda yerel bir işlemciye değil, buluta bağlanıyor. Windows 12'nin bu eğilimi sürdürüp sürdürmeyeceği veya işletim sisteminin bunun yerine yerel yapay zeka yeteneklerini kullanıp kullanamayacağı belli değil.

Ancak bilgisayar üreticilerine, kendi donanımlarını hazırlarken tüm AI oyuncuları tarafından kesinlikle yol haritaları verilmiştir. (Quanta, bir "beyaz kutu" bilgisayar üreticisi olarak, üçüncü taraf bilgisayar üreticilerinin kendi marka adları altında sattığı bilgisayarları üretir.)

Belirsiz olan ise Haziran 2024 lansman tarihinin kesinliğidir. Merkezi Haber Ajansı (Çin Cumhuriyeti'nin haber servisi) ve DigiTimes'ın benzer raporlarında bu spesifik tarihten bahsedilmiyor, ancak büyük ölçüde Microsoft'un gelecek yıl Windows 12'yi piyasaya süreceği varsayılıyor. Windows 11 5 Ekim'de piyasaya sürülürken, Windows 10 29 Temmuz 2015'te piyasaya sürüldü; yani bir tür emsal var.

Özetle, 2024 yılında Microsoft, yapay zeka PC’leri ve Windows 12’yi birlikte duyurabilir.

Microsoft temsilcilerinden henüz bir teyit gelmediğini de belirtelim.​

Windows 12, Haziran ayında çıkış yapacak! İşte sürpriz detaylar