Xiaomi ilk elektrikli otomobili SU7'yi tanıttı!

Xiaomi elektrikli otomobil modelini bugün görücüye çıkardı. Çinli teknoloji devi, elektrikli SUV aracı SU7 modelini tanıttı. İşte, heyecan uyandıran yeni elektrikli SUV Xiaomi SU7!

Xiaomi ilk elektrikli otomobili SU7'yi tanıttı!

Xiaomi elektrikli otomobil modelini bugün görücüye çıkardı. Çinli teknoloji devi, elektrikli SUV aracı SU7 modelini tanıttı. İşte, heyecan uyandıran yeni elektrikli SUV Xiaomi SU7!

Xiaomi nihayet elektrikli araçlar dünyasına adım attı. Çinli elektronik ve teknoloji devi, bugün Pekin'de düzenlenen Stride lansman etkinliğinde ilk elektrikli otomobilinin üzerindeki örtüleri kaldırdı. Etkinlikte Xiaomi, dünyanın en büyük beş otomobil üreticisinden biri olma niyetini açıkça ortaya koydu.

Etkinlikte konuşan Xiaomi kurucusu ve CEO'su Lei Jun, "Önümüzdeki 15 ila 20 yıl boyunca çok çalışarak, Çin'in genel otomobil endüstrisini yükseltmeye çalışan dünyanın en büyük 5 otomobil üreticisinden biri olacağız." dedi. Ayrıca yaklaşmakta olan SU7'nin "Porsche ve Tesla ile karşılaştırılabilecek bir rüya arabası" olduğunu da sözlerine ekledi.

Xiaomi SU7 Özellikleri

SU7, Çin'de Xiaomi adına Beijing Automotive Industry Holding Co. Ltd (BAIC) tarafından sözleşmeli olarak üretilecek. Coupe elektrikli sedan, şirketin popüler akıllı telefon markası Mi adı altında satışa sunulacak ve SU7, SU7 Pro ve SU7 Max olmak üzere üç modelle satışa sunulacak. 

Xiaomi, SU7'yi Aqua Blue, Mineral Grey ve Verdant Green olmak üzere üç renk şemasıyla sunuyor.

Pekin'deki lansman etkinliğinde Lei, Xiaomi otomobillerinin otonom sürüş yeteneklerinin sektörde ön sıralarda yer alacağını söyledi. Sonuç olarak SU7, kendi kendine park etme, uyarlanabilir hız sabitleyici vb. Lidar tabanlı otonom sürüş özellikleriyle donatılmış olarak geliyor. Araç, markanın HyperOS işletim sistemi üzerinde çalışıyor.

Boyutlara gelince, orta boy premium elektrikli sedan sırasıyla 4.997 mm, 1.963 mm, 1.440/1.455 mm uzunluğa, genişliğe ve yüksekliğe ve 3.000 mm dingil mesafesine sahip. Seçilen özelliklere bağlı olarak ağırlığı 1.980-2.205 kg arasındadır.

Xiaomi, güç aktarma organlarına girerken SU7'yi iki pil seçeneğiyle sunacak: giriş seviyesi donanımlarda BYD'den 73,6 kWh lityum demir fosfat (LFP) pil ve CATL'den daha büyük 101 kWh CTB (Hücreden Gövdeye) pil. 

SU7'nin tahmini menzili tek şarjla 800 km'ye kadar çıkabilir. Xiaomi ayrıca daha sonraki bir aşamada daha büyük 150 kWh pil paketine sahip SU7'nin yeni V8 versiyonunu da tanıtacak.

Elektrikli sedan, tek motorlu ve çift motorlu olmak üzere iki güç aktarma sistemi seçeneğiyle satışa sunulacak. İlki, 220kW (295 bg) azami çıkışa ve 210 km/saat azami hıza sahip arkadan çekişli bir motora sahip. Çift motor kurulumu, toplam 495kW (664 hp) çıkışa sahip dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan üst düzey donanım için ayrılmıştır. Bu versiyon 265 km/s azami hıza sahip olduğunu iddia ediyor.

Xiaomi, SU7'nin 21.000 rpm'ye kadar çıkan motor dönüş hızıyla küresel pazardaki en hızlı elektrikli otomobillerden biri olduğunu iddia ediyor. Şirket, yakın zamanda gerçekleşmesi muhtemel olan SU7'nin fiyatlarını henüz açıklamadı.

Xiaomi ilk elektrikli otomobili SU7'yi tanıttı!