Yeni nesil Mercedes-Benz işletim sistemi yapay zekalı sanal asistana sahip

Otomobil üreticisinin uzun süredir geliştirilmekte olan MB.OS yazılım sistemi neredeyse hazır.

Yeni nesil Mercedes-Benz işletim sistemi yapay zekalı sanal asistana sahip

Otomobil üreticisinin uzun süredir geliştirilmekte olan MB.OS yazılım sistemi neredeyse hazır.

Mercedes-Benz, yıllar süren geliştirme sürecinin ardından kısaca MB.OS adını verdiği en yeni işletim sistemini tanıtmaya hazırlanıyor. Şirket bünyesinde tasarlanan MB.OS, benzersiz bir yapay zeka sanal asistanı, çeşitli ses ve oyun ortağı uygulamaları ve daha karmaşık grafikler için üç boyutlu bir oyun motoruyla CES 2024'te ilk kez sahneye çıktı.

Yapay Aromalı

MBUX bilgi-eğlence sisteminden farklı olan MB.OS yazılımı, mevcut Mercedes sistemlerinden daha hızlı ve daha verimli olup yanıt verme hızının ve işlem gücünün artırılmasına yardımcı oluyor. Eskiden yeniye yapılan en belirgin yükseltmelerden biri, daha doğal konuşma geri bildirimi ve konuşmalar, rutinlere dayalı ayrıntılı öneriler ve sürücünün isteklerini yansıtan ruh halleri sağlamak için üretken yapay zeka ve tescilli geniş dil modelinden yararlanan MBUX Sanal Asistandır. 

Günümüzün MBUX sesli asistanında olduğu gibi (daha çok Hey Mercedes olarak bilinir) Sanal Asistan, örneğin "Açım" gibi doğal dildeki komutlara yanıt verebilir. Ancak, Hey Mercedes yakınlardaki birkaç restoranı tavsiye edip bunu bir gün içinde hallederken, MBUX Sanal Asistan, sürücünün varış noktası konusunda karar vermesine yardımcı olmak için menüyü ve incelemeleri özetliyor. Yapay zeka sistemi ayrıca, önceden park yeri rezervasyonu yapmak veya geç kalıyorsanız takvim etkinliklerini yeniden planlamak da dahil olmak üzere sürücünün rutinine dayalı işlevler ve rotalar önerecek.

Hatta Sanal Asistan, işlevselliğini sürücünün ruh durumuna göre uyarlıyor. Eğer hayal kırıklığı hissederse, yönlendirmeleri ve tepkileri daha kısa ve daha doğrudan olacaktır. İyi bir ruh halindeyseniz Sanal Asistanın sesi daha neşeli ve daha konuşkan olacaktır. Hatta orta ekranda bir yıldız alanı olan “yüzü” aracılığıyla duyguları bile yansıtabiliyor. Alanın renkleri değişecek ve "beğen", "kutla", "gül" ve "onayla" ifadelerini taşıyan simgeler görünecek.

Neredeyim?

3D navigasyon, MB.OS ile donatılmış araçlarda görünecek ve keskin grafikler ve ayrıntılı sürüş talimatları için oyun motorundan yararlanacak. Navigasyon ekranı, güvenlik sistemleri ile direksiyonun arkasındaki kişi arasında güven oluşturmak için çevredeki araçlar ve yol işaretleri dahil olmak üzere sürücü destek bilgilerini içerecek. Ayrıntılı ekran aynı zamanda belirli şeritleri önerecek ve artırılmış gerçeklik talimatlarını gerçek zamanlı olarak görüntüleyecektir.

Yeni 3D navigasyon ayrıca binalar, günün saati ve hava koşulları da dahil olmak üzere çevreyi de gösteriyor. Mercedes, bunun sürücülerin daha iyi kararlar almasına ve nereye gittiklerini görmelerine yardımcı olacağını ve dar şehir koşullarında kafa karışıklığını azaltacağını söylüyor.

Boombox Kitap Kurdu

MBUX'un yeni bir sürümü, MB.OS ile donatılmış araçlarda görünecek ve bilgi-eğlence sistemi artık yerleşik Audible ve Amazon Music'i içerecek. Dolby Atmos özellikli kitap, radyo draması ve müzik çalarken, ses sistemi daha sürükleyici bir deneyim için hoparlörleri, ortam aydınlatmasını ve koltuk içi uyarıcıları senkronize edecektir.

Yeni MBUX ayrıca video akışı için Sony Pictures Entertainment ve atari tarzı video oyunları için Antstream ile bir ortaklığa sahip olacak. İlkinde Gran Turismo ve Spider Man: Into The Spider-Verse gibi önemli oyunlar yer alırken, ikincisinde Mercedes'in kendisi tarafından geliştirilen bir koşu oyunu da dahil olmak üzere çeşitli retro atari oyunları yer alacak. Tahmin edilebileceği gibi, bu işlevler yalnızca araç park halindeyken veya Seviye 3 sürücü yardımından yararlanırken çalışacak.

Bayiye Bağlı

MB.OS'un ilk uygulaması, bu yıl içinde Mercedes-Benz Concept CLA-Serisi'nin üretim versiyonunda görünecek. MMA platformu olarak adlandırılan platform üzerine inşa edilen yeni nesil CLA, EV için optimize edilecek ancak aynı zamanda ICE güç aktarma organları da sunacak.

MB.OS, güncellendikçe ve yeniden tasarlandıkça diğer Mercedes ürün gruplarına da yayılacak, ancak sistemin bazı işlevleri MBUX bilgi-eğlence paketinin bir parçası olarak kablosuz güncellemeler yoluyla kullanılabilecek.

Yeni nesil Mercedes-Benz işletim sistemi yapay zekalı sanal asistana sahip

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?