TEOG Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir? İtirazlar Nasıl Yapılır?

TEOG sonuçları ne zaman belli olur? TEOG sınavının cevapları nasıl öğrenilir? Yapılan TEOG sınavı ile ilgili itirazı olanlar ne yapacak? Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin ve velilerin kafasındaki birçok soruyu aslında yanıtladı. TEOG puan hesaplamaları nasıl yapılacak ve yapılan TEOG sınavı ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını sizler için derlediğimiz haberimizde bulabilirsiniz.


TEOG sınavların ardından öğrenciler soruları ve cevapları EBA (Eğitim Bilişim Ağı) üzerinden öğrenirken Okul Yönetim Bilgi Sistemi (e-Okul) üzerinden de sorular ve cevaplar görülebilmektedir. Bilgi sisteminde öğrencilerin en çok merak ettiği “karne notu hesaplama” ilerleyen günlerde sistemde aktif olacaktır. Puan hesaplamaya dair link aşağıda yer alırken, E-Okul linki haber içeriğimizde yer almaktadır.

PUAN HESAPLAMA (TEMEL ÖĞRETİMDEN ORTA ÖĞRETİME GEÇİŞ)

Puan hesaplamayı yapmak için TIKLAYINIZ

1 Ocak 2007 tarihinde hizmete açılan sistem ile öğretmenler, öğrenciler ve veliler arasında “eğitim” üzerinden hızlı ve sağlıklı bir iletişim gerçekleşmektedir. Okul yönetimi bilgi sistemi üzerinden Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından gelişen web yazılımı sayesinde ana okulunda eğitime başlayan öğrencinin orta öğretimin sonuna kadarki müddet zarfında okula dair tüm işlemlerini yapabileceği internet adresidir. Sistemde neler yapılabilir sorusuna Milli Eğitim Bakanlığı şu biçimde yanıt vermektedir: öğrenci kaydı, nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık işlemleri, sınav bilgileri, merkezî olarak yapılacak sınavların (TEOG, DPY-B vb.) müracaat ve tercih işlemleri, döküman işlemleri (takdir, teşekkür, vb.), haftalık ders programı girişleri, alınan belgeler, e-karne, şube yazılı ortalamalar. Veliler için de ayrı bir sistem üzerinden işlemler yapılabilmektedir. Veliler için öğrencinin devamsızlıkları, ders programı, davranış notları, sınav tarihleri, okul tarafından yapılan duyurular, merkezî sınavların giriş belgeleri yahut tercih sonuçları gibi işlemler yapılabilmektedir.

Sınav sonuçlarına itiraz için sistem üzerinden işlem yapılabilmektedir. Öğrencinin girdiği sınavda itiraz edebilme hakkına sahiptir. MEB bunun için bir takım şartlar istemektedir. Şartlar için “Tüm alanları doğru ve kusursuz doldurmanız ve itiraz konunuzu doğru seçmeniz, işlemlerinizin daha hızlı sonuçlanmasına sebep olacaktır. Ders isimlerini, kitapçık türünüzü ve soru itirazlarında soru numarasını mutlaka belirtiniz.” yazısı gözükecektir. Öğrenci itiraz için T.C. Kimlik Numarası, cüzdan seri no’su, güvenlik kodu ile giriş yapabilir, öğrenci sınav sonuçlarına itiraz edebilir.

10’uncu yılına giren, öğrencilere hizmet eden okul yönetimi bilgi sistemi bu yıl yeni tasarımıyla dikkat çekiyor. Ana renk olarak kullanılan mavi ve beyaz ile dikkat çeken tasarımı ile hizmete devam eden sistemin ana sayfasında 6 bölüm bulunmaktadır. Yönetim bilgi sistemi, veli bilgilendirme sistemi, duyurular ve TEOG bölümü, diploma doğrulama, yardım masası. 6 bölümde tam olarak neler yapılmaktadır:

Yönetim Bilgi Sistemi

Okuldaki idarecilerin ve öğretmenlerin girdiği bölüm… Öğrenci ve veliler bu bölüme giremezler. İdareciler TEOG ve nakil işlemlerini burada yaparken, öğretmenler ise sınav sonuçlarını, not bilgilerini, öğrencilerin devamsızlık durumlarını,  okuldaki davranış durumlarını sisteme işlemektedir. Öğretmen sınav sonuçlarını sisteme kaydettiği an görülmektedir.

Veli Bilgilendirme Sistemi

Öğrencilerin ve velilerin girdiği bölüm… Öğrenciler ve veliler okula dair tüm kayıt işlemlerini burada görebilmektedir.

Duyurular

Milli Eğitim Bakanlığı, okula dair tüm duyurularını buradan yapmaktadır.

TEOG bölümü

TEOG sınavına hazırlanan öğrencilerin en çok dikkat etmesi gereken bölümdür, kurum TEOG’a dair en güncel duyuruları bu bölümden yapmaktadır.

Önemli not: Milli Eğitim Bakanlığı TEOG soruları EBA web sitesinde yayınlamaktadır. Sonuçları ise okul yönetimi bilgi sistemi üzerinden paylaşmaktadır.

Diploma Doğrulama

Okul bitiminde öğrencilerin “diploma doğrulama” bölümünden işlem yapabilmektedir. Diploma doğrulama internet sayfasının en üst sağ bölümünde bulunmaktadır.

Yardım Masası

MEBBİS üzerinden tüm işlemler ve sorgular buradan yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Okul servisi fiyatları zamlandı!

Ankara’da ve İzmir’de yeni eğitim-öğretim dönemi öncesi servis fiyatları açıklandı. Ortalama yüzde 15’lik zamla fiyatlandırılan yeni servis taşıma ücretleri vatandaşı isyan ettirdi. Öğrencilerin eğitim hayatını devam ettirebilmeleri için gerekli olan taşımacılık işlemi için belirlenen ücretler veliler için oldukça yüksek geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yaz