TEOG sonuçları açıklandı!

Türkiye genelinde milyonlarca öğrencinin 1 yıldan daha fazla bir sürede hazırlandığı ve eğitim kariyerini köklü bir şekilde değiştirecek olan TEOG sınavı sonrasında yapılan tercihler de karara başlandı. Merakla beklenen TEOG sonuçları açıklandı. Adaylar lise yerleştirme sonuçlarına Milli Eğitim Bakanlığı resmi kanalları aracılığı ile ulaşabilecek.


TEOG sonuçları açıklandı!

Adaylar ve aileleri heyecanla sisteme koştu

Türkiye’de ilköğretim öğrencilerinin lise tercihini yapmasına etken olan puanlama sistemi TEOG sınavı ile belirleniyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş sınavında kendi yetenek ve kapasitelerine göre puan alan adaylar sonrasında puanlarına göre lise tercihinde bulundu. 1 yıldan daha fazla bir süre hazırlığı süren ve meraklı bir bekleyişin ardından sonuçlanan TEOG tercihleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan ani bir kararla akşam saatlerinde açıklandı. Sistemde tıkanıklık yaşanmasına sebep olan izdiham akşam saat 19:00 sularında başladı. Adaylar eğitim hayatlarına devam edecekleri liseyi akşam saatlerinden itibaren öğreniyorlar.

Adayların yüzde 91’i yaptığı tercihlerden birine yerleşti

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada temel eğitimin son yılı olan 8. Sınıfı başarıyla tamamlayan adayların girdiği ve 14-24 Temmuz tarihlerinde de sınav sonucuna göre tercihlerin yapıldığı hatırlatılarak yaklaşık 1 milyon 192 bin adayın tercihini değerlendirdiklerini bildirdi. Adayların 2017-2018 eğitim öğretim yılında gidecekleri okulun belli olduğu bu tercihlerde 173 bin öğrencinin tercihte bulunmadığı hatırlatıldı. Tercih yapan öğrencilerin ise yüzde 91’inin yaptıkları tercihlerden birine yerleştiğini belirten bakanlık yetkilileri toplamda 935 bin öğrencinin lise eğitimi için tercihinin sonuçlandığını bildirdi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
MEB, 2017-YLYS sonuçlarını açıkladı!

MEB, 2017-YLYS sonuçlarını açıkladı!

Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (2017-YLYS) neticeleri açıklandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz