TEOG yerine merkezi sınav sistemi gelecek

Son günlerde sıklıkla tartışılan TEOG sistemi ile ilgili yeni gelişmeler var. Açıklamalara göre TEOG sınavları yerine merkezi sınav sistemi getirilmeye çalışılıyor.


TEOG yerine merkezi sınav sistemi gelecek

Türkiye’nin yapboz sistemi olan eğitim sisteminde geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na verilen talimat üzerine kaldırılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG)’un yerine gelecek sistem yavaş yavaş netleşmeye başladı. TEOG’un kaldırılmasının ardından kullanılacak yeni sistemin bir önceki sistemde olduğu gibi öğrencilerin kendi okullarında ama farklı dersliklerde sınavlara girecekleri öğrenildi.

ÖĞRENCİLER SINAV STRESİNE SOKULMADAN TEST EDİLECEK

Öğrencilerin psikolojilerini etkilememesi ve sınav stresine sokmaması için yapılacak olan yeni sistemde Milli Eğitim Bakanlığı’nın planı ise kendi okullarında sınavlara giren öğrencilerin sınav dönemleri içerisinde gördükleri derslerde yapılacak bir tane sınavın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanarak merkezi sistemden yapılmasını öngörüyor. Böylelikle öğrenciler hem strese girmeyecek hem de başarıları gerçekten test edilmiş olacak. Ayrıca sınavların cevaplarını da farklı öğretmenler kontrol ederek sınavlarda şişirme notların önüne geçilecek.

SINAV PUANI LİSEYE YERLEŞMEDE BELİRLEYİCİ OLACAK

 Yapılacak olan yeni sistemde öğrencilerin başında kendi ders hocalarından ziyade farklı öğretmenlerin bulunacağı 5, 6 ve 7. Sınıfta yapılacak bu sınavların belirlenen oranları alınarak öğrencinin okul bitiminde hangi liseye yerleşeceği noktasında da belirleyici olacağı bilgisine ulaşıldı. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı bu sistemde sıkıntıların engellenmesi için MEB şubelerinin yanı sıra sınavların, itirazlar sonucunda değerlendirileceği bir merkez kurarak mağduriyetleri de önlemeye çalışacak. Böylelikle sınavlarda kimse mağdur edilmeyecek.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Sınav stresi için öğrencileri ve veliler uyarıldı

Sınav stresi için öğrencileri ve veliler uyarıldı

Sınav öncesi ve ödev yapımıyla alakalı öğrencilerin strese girmesi durumunda daha başarısız oldukları tespit edildi. Uzmanlar aileleri bu konuda çocuklarına yardımcı olmaları için uyarıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz