TL Dolar Karşısında Değer Kaybediyor

Döviz karşısında her geçen gün değer kaybeden TL bugün bir kez daha dövize mağlup oldu. Sürekli olarak düşüşte olan TL ile ilgili yeni önlem paketleri hazırlanıyor.


TL Dolar Karşısında Değer Kaybediyor

Dolar ne durumda? Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi olan TL’nin sürekli değer kaybı ve yerinde durmayan nabzı ülke ekonomisinin dışa bağımlı olmasının bir etkisi olsa da dolar ve Euro kurunda yaşanan dalgalanmalar dolayısı ile TL’nin anlık yaşadığı değer kayıpları hazineye ve vatandaşlara milyarlarca dolarlık borç olarak geri dönüyor. Dolar kuru ve Euro kurunun günlük olarak yaşadığı en ufak bir artışın vatandaşlara borç olarak geri döndüğü bilinirken, TL’nin değer kaybının önüne geçilmesi için mevcut hükümetin bazı çalışmalar yaptığı, ancak doların ani düşüşlerinin de önüne kasıtlı olarak geçiliyor olabileceği akıllara geliyor. Dolar kurunun ani düşmesi durumunda başta birçok zengin vatandaşın ve satıcıların zarar edecek olduğu korkusu hakim olmasından dolayı hamleler ardı ardına yapılamıyor.

DOLAR 3.49 TL, EURO 4.17 TL

Dolar kuru bugün kapanışı 3.49 TL ile yaparken, Euro kurunda ise durum her zaman olduğundan farksız 4.17 TL seviyesinden kapanışı gerçekleştirdi. TL’nin karşısında sürekli olarak değer kazanan iki para birimi Euro ve dolar değil, Sterlin başta olmak üzere birçok para birimi TL’nin karşısında az veya çok her gün değer kazanıyor.

DÖVİZDEKİ GERİLEME TEDİRGİN ETMİŞTİ

Geçen hafta dolar fiyatlarındaki ani gerileme sebebi ile hükümet tarafından açıklama yapılmış ve bu gerilemenin normal bir durum olmadığı vurgulanmıştı. Yetkililer bu tür düşüşlerin spekülasyon yaratmak amacıyla yapıldığını ve bunların sahte bir Pazar yaratmak amacıyla kullanıldığı konusunda vatandaşları uyardı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Dolar kaç lira oldu? 18 Ocak 2018

Dolar kaç lira oldu? 18 Ocak 2018

Dolar/TL, güne düşüşle başlamasının ardından 3,8080 seviyesinde dengelendi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz