TOKİ’den Emekliler 300 Lira Taksitle Ev Alabilecekler

TOKİ gelir seviyesi düşük olan vatandaşların ev sahibi olması için başlattığı yeni projeye emeklileri de dahil etti. Buna göre gerekli şartları taşıyan emekliler aylık 300 TL ödemeyle ev sahibi olabilecekler.


TOKİ’den Emekliler 300 Lira Taksitle Ev Alabilecekler

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi, emeklileri ev sahibi yapmak için çalışma başlattı. Bunun için ‘talep projeleri’ ve ‘sosyal konut projelerinden yüzde 25 kontenjan ayrılması’ biçimindeki 2 ayrı yöntem uygulayan TOKİ, bu sene yaklaşık 25 bin emekliyi ayda hemen hemen 300 lira taksitle ev sahibi yapmayı amaçlıyor.

PROJELERDE YER ALAN KONUTLARIN YÜZDE 25’İ EMEKLİYE

Takvim’in haberine göre, sosyal konut üretiminde dar ve orta gelir grubunun yanında emekli vatandaşları da ev sahibi yapmak için yeni planları devreye soktuklarını nakleden TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, her şehirde ürettikleri projelerde yer alan dairelerin yüzde 25’ini emeklilere ayırdıklarını, geçen sene 17 bin olan sayının bu sene 20-25 binli bir seviyeye artacağını söyledi. Emekliler böylece ayda 300 lira taksitle ev sahibi olma fırsatına kavuşacak.

GEREKLİ ŞARTLAR

Emeklilerin TOKİ’nin imkanından yararlanması için şu şartları taşıması lazım:

Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içinde 1 seneden az olmamak şartı ile ikamet ediyor olması ya da projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı bulunması, kendisine, eşine ve/veya çocuklarına ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı/kat mülkiyetli bağımsız bir bölümün ya da müstakil bir konutun bulunmaması, hane halkı gelirinin en fazla net 3 bin 200 TL (İstanbul’da 3 bin 700 TL) olması ve emekli olması.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Prim artışı emekli maaşlarını da yükseltecek

Prim artışı emekli maaşlarını da yükseltecek

Asgari ücretle birlikte prime esas kazançlar da yükseldi. Buna göre, tavan miktar 15 bin 221 lira olarak belirlendi. Bu artış emekli maaşını da arttıracak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz